Megsemmisítő csapás Messiékre, Kroos kicsit jobban is helyezhette volna

Szinte hihetetlen, de már túl vagyunk az oroszországi labdarúgó-világbajnokság felén, 32 meccset ugyanis már lejátszottak a 64-ből. A vasárnap véget ért második fordulóban esélyesek kerültek szinte lehetetlen helyzetbe, meglepetéscsapatok férkőztek közel az egyenes kieséses szakaszhoz, voltak pazar gólok és egy kiadós botrány is. Ezeket vesszük most végig.

A forduló mérkőzése: Japán – Szenegál 2-2

A második körben is voltak izgalmas összecsapások és lehet, hogy csak a friss élmény miatt, de a H csoport első vasárnapi meccse kifejezetten szórakoztató volt. Eleve ez a négyes az, ami miatt megéri világbajnokságot rendezni: Kolumbia és Lengyelország a másik két tagja a csoportnak, azaz négy kontinens is képviselteti magát.

Egy japán védelmi hiba miatt már elég korán, a 11. percben vezetést szerzett a meccsre táncolva hangoló Szenegál Sadio Mané révén, de aztán egy szép ázsiai akció végén Inui Takasi okos lövéssel kiegyenlített. A második félidő első felében minden a japánok újabb gólja mellett szólt, keresztlécet is lőttek, mégis a szenegáliak szereztek újra vezetést. A találkozó tempója ezután sem hagyott alább, a 78. percben pedig kialakult a 2-2-es végeredmény, a csereként beállt Honda Keiszuke óriási kavarodás végén szerzett gólt.

Az összefoglaló (át kell kattintani a vb hivatalos Youtube-csatornájára):

Bár sok volt a hiba mindkét oldalon, összességében két bátor csapatot láttunk a pályán, akik megtehették volna, hogy semmi kockázatot nem vállalnak, nekik mégis sikerült összehozniuk egy olyan 90 percet, amiből, ha több lenne, a világbajnokság is jobb lenne.

A forduló embere: Luka Modric (Horvátország)

Horvátország mindig bivalyerős kerettel érkezik az aktuális vébére, ám az 1998-as bravúrt, a harmadik helyet még csak megközelíteni sem sikerült, a csoportból sem jutottak tovább azóta. Ennek a rossz sorozatnak annyi, már biztos a helyük a nyolcaddöntőben, miután Nigériát meg Argentínát is leverték.

De Argentínát hogy!

A több sebből vérző dél-amerikai csapat az első meccsén csalódást keltő teljesítményt nyújtott Izland ellen, bár legalább a pontszerzés összejött. Az argentin-horvát csoportrangadó első félidejében még úgy ahogy kiegyenlített volt a játék, bár az európai együttesnek már ekkor is volt két nagy lehetősége.

Az 53. percben aztán jött Willy Caballero és a vébé eddigi legnagyobb kapushibája, a bután felpörgetett labdáját Ante Rebic lőtte a kapuba. Innentől kezdve a horvátok lefocizták a pályáról Leo Messiéket, Luka Modric a 80. percben döntötte el végleg a meccset egy fantasztikus lövéssel, majd még egyszer leiskolázták a horvátok az argentin védelmet, aminek a végén Ivan Rakitic volt a gólszerző.

Az összefoglaló:

Persze Argentína épphogy kiverekedte magát a világbajnokságra, így talán túl optimisták voltak azok a jóslatok, amelyek a vébé legesélyesebb csapatai között tartották számon, de arra, hogy Horvátország ennyire elveri az argentinokat, talán senki sem számított. És ennek a világraszóló győzelemnek Luka Modric volt a kulcsfigurája, akit Zlatko Dalic szövetségi kapitány teljesen fel tudott szabadítani erre a mérkőzésre és bizonyította: ő napjaink egyik legjobb középpályása.

Luka Modric, a gyerekarcú szörny
Az Argentína-Horvátország 0-3) mérkőzés a két 10-es, Luka Modric és Lionel Messi párbajáról is szólt. Miért nyert az egyik, miért vallott kudarcot a másik?

A forduló gólja: Toni Kroos (Németország)

A német válogatott mindössze egy világbajnokságon nem volt jelen (1950-ben nem indulhattak), amikor pedig kijutottak, akkor a csoportkörből mindig továbbmentek. Ehhez képest most címvédőként majdnem megégtek, közel álltak hozzá, hogy két forduló után már a hazautat tervezgessék.

Szombaton este a svédekkel játszottak, az első félidőben pedig 1-0-s hátrányba kerültek, úgy ráadásul, hogy egy egyértelmű tizenegyest nem kapott meg Svédország a találkozó elején – a szigorúbbak szerint egy piros is járt volna Jerome Boatengnek. Nem tudni, mi hangzott el a félidőben a német öltözőben, de a második 45 percre mintha teljesen kicserélték volna a csapatot, ahogy a Mexikó elleni összecsapáson, úgy most is jöttek a helyzetek, aztán Marco Reus kiegyenlített és Julian Brandtnak volt egy kapufája is.

A nagy feltámadás ellenére így is a kiesés szélére sodródott volna a német csapat egy döntetlennel is, de Toni Kroos a 95. percben fantasztikus tekeréssel lőtte ki a hosszú felső sarkot, amivel a németek 2-1-re nyertek.

A gól 2:41-től:

Persze ezzel még nem menekült meg teljesen Németország, de az eddigiek alapján nekik már az is pozitívum, hogy a saját kezükbe vették a sorsukat. És az utolsó csoportfordulóban azzal a Dél-Koreával játszanak majd, amely eddig a sok szabálytalanságon és egy pazar Szon-lövésen kívül semmit nem mutatott.

A forduló felfedezettje: Ahmed Musa (Nigéria)

A 25 éves nigériai támadó többeknek is ismerős lehet, de az Izland elleni teljesítménye után azért vélhetően elég sokan pötyögték be a Google-keresőbe a nevét. Ahhoz képest, hogy Nigéria nullához közelítő produkcióval kezdte a világbajnokságot a horvátok ellen, a védekezésükről híres izlandiak ellen szórakoztató és eredményes focit tudtak bemutatni.

Musa pedig két emlékezetes gólt is szerzett.

A 0-0-s félidőt követően előbb Victor Moses labdáját vette át a levegőben, hogy aztán közelről a kapuba bombázzon, majd 75. percben sprintelte le a védőjét, ezután a kapus mellett is el tudta tolni a labdát és volt annyi lélekjelenléte, hogy kivárja a tökéletes pillanatot a lövésénél.

Ahmed Musa 2010-ben, 18 évesen került Európába, Hollandiában a Venlónál játszott, majd a CSZKA Moszkva következett, három orosz bajnoki cím, egy Orosz Kupa-és két orosz Szuperkupa-győzelem. 2016 nyarán igazolta le őt a friss bajnok Leicester City, Anglia viszont nem jött be neki, 33 mérkőzésen csak ötször volt eredményes, úgyhogy a legutóbbi szezon második felére visszaküldték a CSZKA-hoz kölcsönbe. A mostani produkciója után lehet kap még esélyt a Leicestertől.

25 éves, a vb eddigi legszebb gólját lőtte, ki ő?
Kicsoda, micsoda Ahmed Musa, aki a vb eddigi tán legszebb gólját lőtte és 25 éves kora ellenére csak két gól választja el attól, hogy Afrika legjobb vb-góllövője legyen.

A forduló története: Keiszuke Honda (Japán)

A 32 éves támadónak alig pár percre volt szüksége ahhoz, hogy Szenegál ellen történelmet írjon. Ahogy fentebb is említettük, beállt csereként, majd ő állította be a 2-2-es végeredményt.

Ezzel ő lett a vébék történetének legeredményesebb ázsiai játékosa, a mostani volt a negyedik találata.

A korábban a CSZKA Moszkvában és az AC Milanban játszó Honda talán kissé lekerült a térképről, amikor Mexikóba igazolt, de a Pachuca együtteséből is be tudta verekedni magát a világbajnoki keretbe. És most már a harmadik világbajnokságán talált be: 2010-ben kétszer volt eredményes, négy éve pedig egyszer, ehhez rakott hozzá most még egyet. Nem mellesleg elég jó helyzetbe hozta Japánt ezzel a döntetlennel, a csapat 2002 és 2010 után juthat ismét túl a csoportkörön.

A forduló beszédtémája: még mindig a videóbíró

Ugyanezt hoztuk fel az első forduló után, de alighanem ez lesz a világbajnokság végéig.

A videbírónak rengeteg jó ítéletet köszönhetünk az egész világbajnokságon, de még mindig az az ember érzése, hogy nem alakult ki a rutin a használatához. Márpedig egy-egy ilyen elmaradt videózás után könnyen meg lehet kérdőjelezni a rendszer létjogosultságát, mert, ha ezeket nem veszik észre, akkor tulajdonképpen mi értelme is van a VAR-nak – merülhet fel az emberben a kérdés.

A forduló botránya: a svájci gólöröm

Talán bele sem gondoltunk, micsoda utóélete lehet a svájci-szerb összecsapásnak. A pályán egy feszült, fordulatos meccset láthattunk, Szerbia nagyszerű első félidei játékkal került 1-0-s előnybe, majd Svájc a brazilok ellenihez hasonló feltámadást mutatott be a szünet után és úgy nyert 2-1-re, hogy Granit Xhaka meglőtte a vébé egyik legszebb gólját, Xherdan Shaqiri pedig a 90. percben volt eredményes.

Pont ez a két játékos szerepel azóta a hírekben, a gólörömüknél ugyanis egy sast formáltak a kezükkel, utalva ezzel az albán zászlóra.

Ez történt a mérkőzésen:

Mindketten koszovói albán felmenőkkel bírnak, a FIFA szerint gólörömük provokáció lehetett, úgyhogy fegyelmi eljárást indítottak velük szemben és akár két mérkőzésre is eltilthatják őket, ami lehet el is intézné Svájcot a későbbiekre, mégiscsak a két legjobb játékosukról van szó. Közben a szerb szövetség elleni is vizsgálat folyik a szurkolók miatt, illetve a szerb szövetségi kapitánynak, Mladen Krstajicnak is kinéz egy büntetés. És ha még ez sem lenne elég: a szerbek a FIFA-hoz fordultak, mert szerintük a német Felix Brych elfújta a meccset.

Ez volt a második csoportkör, hétfőtől pedig jön az utolsó forduló napi négy meccsel, úgyhogy csütörtök estére megtudjuk, kik alkotják a legjobb 16 mezőnyét.