Az oroszországi torna előtt a szakértők legalább 5-6 válogatottat is esélyesnek tartottak a végső győzelemre – a spanyolt, a németet, a brazilt, a franciát, az angolt, az argentint, vagy akár a belga válogatottat is lehetséges befutónak tippelték.
Ezzel szemben kijelenthető,
- a csoportkör első fordulója után egyelőre nem látunk olyan csapatot, amely látványosan kiemelkedne a mezőnyből – a nagyok több ízben is megszenvedtek.
- Kevés kivétellel ez idáig kevés élvezetes mérkőzést láthattunk a vb-n.
A torna legjobb meccse idáig egyértelműen a Portugália-Spanyolország volt. A B-csoport rangadóján a 2016-os Eb- és a 2010-es vb-győztes találkozott; volt minden, színvonalas játék, bombagól, mesteri szabadrúgásvariációk, Cristiano Ronaldo mesterhármasa és csúcsok. Mindezek vége egy 3-3-as döntetlen lett.
A mutatott játék alapján a spanyoloknak a késői edzőváltás ellenére is reális esélyük a végső győzelemre, de ha portugáloknál kitart Ronaldo formája, akkor ők is sokáig juthatnak.
A világbajnokság nyitómérkőzésén a vártnál simábban, 5-0-ra nyert Oroszország, köszönhetően a két gólpassza mellé egy találatot szerző Alekszandr Golovinnak. A mérkőzés utáni jelenetek is szolgáltattak bőven beszédtémát: szürreális módon az orosz elnök, Vlagyimir Putyin épp a meccs utáni sajtótájékoztató közben csörgette meg az orosz szövetségi kapitányt, Sztanyiszlav Csercseszovot, hogy gratuláljon neki a fölényes sikerhez.
A spanyolokon és a portugálokon kívül az angolok, a franciák és a belgák tudtak három ponttal levonulni a pályáról az első körben az esélyesek közül, ám a mutatott játékot egyikőjük sem teheti ki az ablakba.
- Franciaország ugyan legyőzte Ausztráliát 2-1-re, azonban a győzelmet csak a 81. percben, és csak egy öngóllal tudták bebiztosítani a C csoportban.
- Anglia nehezen bírt Tunéziával, Harry Kane – megszerezve a mérkőzésen a második gólját – a 91. percben mentette meg a vb egyik esélyesét betlitől, így az angolok 2-1-es sikerrel kezdtek a tornán.
- Belgium Romelu Lukaku két góljának köszönhetően 3-0-ra ugyan legyőzte Panamát, azonban az első félidei produkciójukra ők sem építhetnek a továbbiakban.
A többi nagy csapat azonban az előbb említetteknél is gyengébben kezdte a világbajnokságot, és itt nem csak az eredményre, hanem a mutatott játékra is gondolunk.
- A D-csoportban történt a világbajnokság első nagy meglepetése, a Lionel Messi vezette argentinok nem bírtak a lelkesen és önfeláldozóan játszó izlandiakkal, csupán csak 1-1-es döntetlent értek el, a Barcelona támadója nem volt élete formájában, tizenegyest és több ígéretes helyzetet is elpuskázott. Ki kell emelni, hogy hiába a közepes színvonalú találkozó, Izlandon nagy a futball láz, gyakorlatilag az egész ország látta a találkozót.
- Vasárnap este a brazil szurkolók sem lehettek sokkal boldogabbak. A torna előtt az egyik fő esélyesnek tartott brazil válogatott sem tudta győzelemmel kezdeni az oroszországi világbajnokságot, csupán 1-1-es döntetlent ért el Svájc ellen. A fél világ a brazilok szupersztárjáról, Neymarról beszél, akinek hibáiról és játékáról bővebben is foglalkoztunk. Mivel az E-csoport másik mérkőzésén Szerbia egy gyönyörű szabadrúgás góllal legyőzte Costa Ricát, még az is előfordulhat, hogy Brazíliának kaparni kell a továbbjutásért – képzeljük el mit kapnának Neymarék otthon, ha idő előtt mennének nyaralni.
- Ha már a sajtónál tartunk, a német válogatott megkapta a magáét, amire teljesítményével rá is szolgáltak, hiszen bombameglepetésre kikaptak 1-0-ra Mexikótól az F-csoportban. A mérkőzésen a rendkívül tompám és enerváltan futballozó németek még örülhettek is az eredménynek, a dél-amerikaiak Hirving Lozano gólján kívül több kecsegtető kontralehetőséget hagytak kihasználatlanul. Érdekesség, hogy Mexikóban annyira nagy volt az öröm a gólnál, hogy két rendszer is földrengést jelzett az országon belül.
Horvátok titkos esélyesekké léphetnek elő?
A D-csoportban Etebo öngóljával és Luka Modric találatával Horvátország simán, 2-0-ra legyőzte Nigériát. A horvát csapat nem sziporkázva, de meggyőzően játszott az afrikai csapat ellen, akiknek gyakorlatilag momentumuk sem nagyon volt a 90 perc során. Amennyiben a horvátok a következő mérkőzésükön az argentinokat is meg tudják csípni, azzal nem csak csoportgyőzelmük válhat biztossá, hanem tényleg feliratkoznának az esélyes csapatok listájára.
Akik zavart okozhatnak az erőben
Uruguay az A-csoportban a hajrában szerzett Giménez góllal legyőzte a Mohamed Szalaht nélkülöző Egyiptomot. A torna egyik titkos favoritjának a játéka nem volt kimagasló, azonban, ha Edison Cavani és Luis Suarez berúgja a helyzeteiket, simább is lehetett volna a találkozó. Szerdán minden bizonnyal begyűjtik a három pontot Szaúd-Arábia ellen, így már meg is lesz a másik továbbjutó, Oroszország mellett. Apropó Oroszország.
A B-csoportot egy kör után meglepetésre az irániak vezetik – Marokkót verték meg 1-0-ra. A két nagy csapat, Portugália és Spanyolország mellett nem sok esély mutatkozik arra, hogy a továbbjutók kilétében meglepetés legyen. Ellenben, ha a betonbiztos védekezésük Portugália és Spanyolország ellen is működik, még okozhatnak bonyodalmat a csoportban.
A C-csoportban Dánia ki tudta bekkelni vezető gólja után a találkozót, így Peru ellen begyűjtötte a három pontot, amivel fontos lépést tettek a továbbjutás felé.
A kiegyenlített H-csoportban Japán és Szenegál került lépéselőnybe, előbbi 2-1 re legyőzte Kolumbiát, míg Szenegál Lengyelországot lepte meg, Sadio Manéék is 2-1-re győztek. A torna talán leggyengébb mérkőzését az F-csoportban rendezték meg Svédország és Dél-Korea részvételével. Az eseménytelen találkozón a svédek Andrea Granqvist büntetőből szerzett góljával nyertek.
Ha már büntető, egy nagyon érdekes statisztika látott napvilágot. A világbajnokság első csoportkörében összesen kilenc tizenegyest ítéltek meg a játékvezetők, ebből hetet értékesítettek a játékosok. Mindössze két kihagyott tizenegyest láttunk: az egyiket a perui Christian Cueva, a másikat Leo Messi rontotta el.
Összességében elmondható, hogy a gólok számára nem lehet panaszunk, a csoportkörök első fordulójában nem született 0-0-s eredmény, a mérkőzések átlagos színvonala eddig azonban hagy némi kívánnivalót maga után..
Szerző: Beke Zsombor
Kiemelt kép: Giuseppe Cacace / AFP