A forduló meccse: Portugália – Spanyolország
Már rögtön a második napon lejátszották a forduló szuperrangadóját és egyből el voltunk kényeztetve, egy igazán izgalmas, fordulatos összecsapást produkáltak a csapatok, ami szurkolói és szakmai szemmel nézve is kifejezetten szórakoztató volt. Már a mérkőzés felvezetése sem volt mindennapos: a spanyolok úgy mentek neki az Európa-bajnok elleni nyitánynak, hogy
Ilyen ráhangolódás után jött a hidegzuhany, Cristiano Ronaldo már a találkozó legelején kiharcolt, majd értékesített egy tizenegyest. A spanyolok padlón voltak, viszont Portugália nem tudta bevinni a második ütést, aminek az lett a vége, hogy Diego Costa egy könyökösnek tűnő mozdulat után kiegyenlített. Ekkor Spanyolország nyomott, de a félidő előtt David De Gea bepotyázta Ronaldo távoli lövését.
A második félidőben Costa másodszor is egyenlített, majd Nacho tette jóvá korábbi hibáját (ő volt szabálytalan Ronaldo ellen az elején) és egy káprázatos lövéssel már a spanyolokat juttatta előnybe. A portugálok ötszörös aranylabdásának lábában azonban volt még egy találat, életében először lőtt nagy válogatott tornán szabadrúgás gólt, azzal lett 3-3 a vége.
A forduló embere: Cristiano Ronaldo
Ilyen teljesítmény után egyszerűn nem lehet más a forduló legjobbja. Amit múlt pénteken Ronaldo kitett a pályára, abba egyszerűen nem lehet belekötni, gyakorlatilag egyedül tartotta meccsben az Európa-bajnokot az előzmények ellenére meglepően jól játszó Spanyolország ellen. Nézzük számokban a teljesítményét:
- 33 évesen és 130 naposan a vébék történetének legidősebb triplázója lett,
- 84. válogatott találatát szerezte (151. meccsén), amivel befogta az örökrangsorban Puskás Ferencet (neki 85 találkozóra volt ehhez szüksége),
- a brazil Pelé és az egyaránt német Uwe Seeler és Miroslav Klose mellett ő a negyedik, aki négy vébén – 2006, 2010, 2014, 2018 – betalált,
- és ő az első, aki triplázni tudott Spanyolország ellen.
Az összefoglaló:
Nem mellesleg személyesen is legjobb világbajnoki mérkőzésén van túl, korábban csak egy-egy gólt tudott szerezni a világbajnokságokon, azokhoz ráadásul 70 lövésre volt szüksége. Most minden bejött neki.
A forduló gólja: Philippe Coutinho (Brazília)
A brazilok számára elsősorban a csalódottságról és az aggodalomról szól az első forduló: hiába kezdtek lehengerlően, csak 1-1-et játszottak Svájccal, és úgy szétrúgták a feleslegesen sokat vállaló Neymart az ellenfél játékosai, hogy kérdéses a játéka a második fordulóban. Van viszont valami, amiről még mindig szívesen beszélnek Brazíliában:
Épp a 20. percben tartott a mérkőzés, Marcelo középre adását elég rossz helyre fejelte ki a védő, Coutinho egyet még tolt a labdán, majd a tizenhatoson kívülről, jobbal tekert a kapufa segítségébe a svájci hálóba, Yann Sommernek esélye sem volt a védésre.
A forduló felfedezettje: Hirving Lozano
Az orosz Gyenisz Cserisev a nyitómeccsen csereként beállva szerzett két gólt Szaúd-Arábia ellen, azóta pedig már Egyiptom ellen is betalált, így ő is tökéletes választás lenne, ám a 22 éves mexikói szélső mégiscsak eldöntötte a címvédő Németország elleni mérkőzést, aminek hazájában annyira örültek, hogy
A németek veresége a forduló meglepetése, a 2014-es világbajnok toronymagas esélyesként érkezett Oroszországba, mégis elcsúszott már a legelső banánhéjon. Lozano a minden elemében extrát nyújtó mexikói válogatott egyik legjobbja volt fiatal kora ellenére is, higgadt befejezését élmény volt nézni.
Hirving Lozano a mexikói Pachuca csapatában szerzett hírnevet magának hazájában, Európába egy éve érkezett meg. A mexikói szövetségi kapitány, Juan Carlos Osorio tanácsára szerződött Hollandiába, a PSV-be, az eindhoveniek bajnoki címéből 17 góllal és 8 gólpasszal vette ki a részét. 29 válogatott mérkőzésén a németek elleni már a nyolcadik gólja volt.
A forduló története
Talán nincs is olyan, aki ne szimpatizálna az izlandi válogatottal, külső szemlélőként is izgalmas nézni, ahogy a körülbelül 335 ezres lakosú ország az Európa-bajnokság után a világbajnokságon is masírozik előre. Izland bekerült a halálcsoportba, mégis egy bravúros eredménnyel kezdett, a 2014-ben ezüstérmes, Lionel Messivel felálló Argentína ellen játszott 1-1-es döntetlent a csapat.
A 33 éves Birkir Már Saevarsson az izlandiak legrutinosabb tagja, az argentinok elleni volt a 80. fellépése a válogatottban. Ehhez azonban szabadságot kellett kivennie, ugyanis 2017 óta hazatért az izlandi élvonalba, félprofi csapatban játszik és a foci mellett vulkáni sót csomagol egy gyárban. Végig játszott, egyszer pedig fontos pillanatban szerelte Messit.
Beszédtéma: naná, hogy a videóbíró
Oroszországban debütál a világbajnokságok történetében a VAR, elég sokszor már akcióban is láthattuk. Voltak már necces helyzetekben jó játékvezetői ítéletek a VAR nélkül is, és olyan esetek is, amikor helyesen bírálták felül a sporit.
Ám még mindig vannak vitás esetek, joggal háboroghatnak a brazilok, hogyha van VAR, akkor miként lehet, hogy még csak vissza sem nézték, amikor a svájciak egyenlítő gólja előtt meglökték Mirandát, vagy épp Savearsson belépője az argentin Cristian Pavón ellen a találkozó hajrájában, 1-1-nél egy ellenőrzést minimum megérdemelt volna.
A brazil-svájci meccs góljai, 1:22-től a vitatott találat:
A VAR miatt a játékvezetők többsége körülményesnek tűnik, és vannak olyan ítéletek, amik csak nagyon lassan születnek meg. De ez persze nem azt jelenti, hogy ne lenne szükség a videóasszisztenciára, sőt, de bízunk benne, hogy már a vébé alatt sikerült még gördülékenyebbé tenni a használatát.
A forduló botránya: Nikola Kalinic
Mi másról álmodhatna egy focista, mint hogy hazája válogatottját képviselje egy világbajnokságon? Legalábbis innen a fotelból nézve valahogy így képzeli el az ember, aztán jön a hír, miszerint a horvát válogatott csatár, Nikola Kalinic megtagadta a lehetőséget, hogy becserélje őt az edzője a Nigéria elleni mérkőzés 85. percében.
A felkészülés során is eljátszotta már ugyanezt Kalinic, Zlatko Dalic pedig akkor meg is köszönte neki közös munkát és hazazavarta a 30 éves játékost a világbajnokságról. A hivatalos verzió szerint hátsérülés miatt kellett hazautaznia, de sokatmondó Dalic meccs utáni nyilatkozata, amiben arról beszélt, sérülés nincs, viszont „van egy kis probléma”.
Nyitókép: Getty Images Sport