Bármi is lesz a vége az oroszországi focivébé vasárnapi döntőjének, Luka Modricék már leszállították a horvát labdarúgás legnagyobb sikerét azzal, hogy eljutottak a fináléba. Horvátország eddigi legjobb eredménye a vébéken az 1998-as harmadik hely volt, ezt szárnyalták most túl.
Különösen úgy bravúros mindez, ha megnézzük a horvát válogatott 2018-as útját:
- hibátlan szereplés a csoportban Nigéria, Argentína és Izland legyőzésével, 7-1-es gólkülönbséggel,
- tizenegyesekkel győzték le a dánokat a nyolcaddöntőben,
- szintén büntetőkkel jutottak túl az oroszokon a legjobb nyolc között,
- és az angolok ellen is túlóráztak, Mario Mandzukic a 109. percben lőtte őket a döntőbe.
Persze csak a népesség számához mérni egy válogatott sikerességét tévút lenne, ha ezen múlna, akkor Kína, India, az USA és Indonézia lennének a focinagyhatalmak. Sokkal fontosabb, hogy milyen szakmai munka zajlik az adott országban, és azt láthatjuk, hogy hiába van sokszor káosz a horvátoknál, mégis évek óta adnak játékosokat a legjobb európai klubcsapatokba.
Uruguay és Horvátország szereplésének különlegessége azonban rámutat, hogy a kicsiknek így sem igazán osztanak lapot a focivébéken. 1954-től kezdve a televízióban is közvetítettek már mérkőzéseket, mára az olimpiát is lenyomva a legnézettebb sportesemény lett a labdarúgó-világbajnokság.
A mostani a 21. és eddig összesen 79 nemzet képviseltette magát a tornán, ám azt nem lehet mondani, hogy túlzottan változatos lenne a döntősök mezőnye: Horvátország mindössze a tizenharmadik nemzet, amely eljutott az utolsó meccsig. Ebből a tizenháromból eddig nyolc osztotta le egymást közt az aranyakat, a horvátok lehetnek a kilencedikek.
A 200 milliós Brazília a rekorder öt elsőséggel, 2014-ben a 80 milliós Németország nyert, rajtuk és a már említett Uruguayon kívül Olaszország, Argentína, Franciaország, Anglia és Spanyolország nyert még. Csupa nagy ország, ahol a merítési lehetőség is nagyobb a sportág számára.
Hollandiának, Magyarországnak (1938, 1954), Csehszlovákiának és Svédországnak ezüstje van. Horvátország tőlük is elmarad a népességet tekintve: Svédországban bő 7 millióan éltek 1958-ban, Magyarországon napjainkhoz hasonlóan 9-10 millióan mindkét döntő idején, a hetvenes években kétszer, majd 2010-ben döntős Hollandiában 13-16, Csehszlovákiában pedig körülbelül 15 millióan.
Az a Franciaország lesz az ellenfelük a moszkvai döntőben, amely bő 65 milliós lakosával 16-szor népesebb ország és van körülbelül kétmillió igazolt labdarúgója. A horvátoknak 180 ezer van.
Nyitókép: Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images