Hírek

Mexikó mellett a saját lustaságuk lehet a brazilok legnagyobb ellenfele

A csoportmeccseken minimál üzemmódban, de a többi esélyeshez képest feltűnően magabiztosan hasító brazilokra Mexikó vár az oroszországi világbajnokság nyolcaddöntőjében. A legjobb tizenhat között általában üzemszerűen búcsúzó közép-amerikaiak négy éve a csoportban már megtréfálták Neymarékat, idén pedig kiejtették a címvédőt, és most is meglepetésre készülnek. De vajon van-e esélyük? Utánajártunk.

A brazil csapat egy döcögős iksz és egy kínnkeservvel kiharcolt győzelem után Szerbia ellen mutatta meg először igazán, miért tartják a bukmékerek és a szakírók is a torna egyik nagy esélyesének. Tite válogatottja Marcelo sérülését is elbírta a meccsen, és úgy győzött 2-0-ra, hogy a szövetségi kapitány még a sokat kritizált Neymar játékával is maradéktalanul elégedett tudott lenni:

Mindent megcsinált, amit kértünk tőle, pedig tudjuk, milyen nehéz visszajönni erre a szintre egy olyan hosszú sérülés után, mint az övé. Védekezett az ellenfél szélső hátvédjén, ráment a gólszerzésre, cselezett, átvitte a labdát a védőkön. Nagyon, nagyon jól játszott.

A brazilok szemmel láthatóan nagyon tudatosan építik fel a tornát. Meccsről meccsre lesznek határozottak, jobbak, kiegyensúlyozottabbak, miközben a védekezésük minősége garantálja, hogy ne futhassanak bele olyan pofonokba, mint Németország, Argentína, Portugália vagy Spanyolország – azaz azok az esélyesek, amelyek már nincsenek versenyben.

A válogatott leggyengébb pontja egyértelműen a védelem széle, ez lehet a Mexikó elleni meccs kulcsa is. Dani Alves már a torna előtt megsérült, de a helyettese, Danilo sem bevethető, így a jobboldalon most a harmadik számú opció, az otthon játszó Fagner szerepel. A túloldalon Marcelo hátsérülése valószínűleg nem jön rendbe a mai nyolcaddöntőre, így Tite Filipe Luist lesz majd kénytelen használni a baloldali védő posztján.

Brazíliától ezzel együtt nem várható sok meglepetés és változtatás. Tite alapcsapata eddig az egész tornán remekül működött, főleg védekezésben: Casemiro olyan stabilitást adott a középpályának, hogy az ellenfelek a folyamatosan felfutó két szélső védő ellenére is alig-alig tudtak ellenük helyzetbe kerülni.

A bravúrosan játszó Coutinho, és a második hullámból rendre a kapu elé érkező, Szerbia ellen gólt is szerző Paulinho lehetnek a mélyen ülő mexikói védekezés feltörésének kulcsai, miközben természetesen Neymarra és Gabriel Jesusra is fontos szerep vár.

Neymar kapcsán nem árt kiemelni: bár rengeteg csellel próbálkozik, a csoportkör alatt egyetlen játékos sem veszített el több labdát, mint őt.

Juan Carlos Osorio, a mexikóiak kolumbiai kapitánya 1986 után először vezetné a legjobb nyolcba a közép-amerikaiakat. Mexikó 1994 óta egyébként minden világbajnokságon továbbjutott a csoportjából, de a negyeddöntőbe sosem sikerült bejutnia. Íme, az eredménysoruk:

  • 1994: Bulgária, 1-1 (büntetőkkel: 1-3)
  • 1998: Németország, 1-2
  • 2002: USA, 0-2
  • 2006: Argentína, 1-2, hosszabbítás után
  • 2010: Argentína, 1-3
  • 2014: Hollandia, 1-2

Nem fogunk visszaállni, és várakozni, ehhez a brazilok túl jók, túl sok nagyon jó játékossal. Ellenük nem ez a megfelelő haditerv és taktika. Ragaszkodni fogunk a saját játékunkhoz és legalább négy-öt kifejezetten támadó stílusú játékossal állunk fel

– magyarázta Osorio kapitány tegnapi sajtótájékoztatóján. Ettől függetlenül hatalmas meglepetés volna, ha a mexikóiak megkockáztatnának egy komolyabb letámadást, sokkal valószínűbb, hogy egy ahhoz nagyon hasonló játékot vesznek elő, mint amivel a németeket már térdere kényszerítették.

Öt ok, amiért megszülethetett a vb bombameglepetése
A vébé előtt majdnem menesztett mexikói kapitány Juan Carlos Osorio megjósolta előre, hogy csapata okos taktikával, rendkívül fegyelmezetten képes lehet nyerni a világbajnok ellen. Mutatjuk mit talált ki.

Azon a meccsen Carlos Vela volt a védekezés kulcsembere: a korábbi Arsenal-játékos szinte követő emberfogással vette ki a játékból Kroost, az irányító segítsége nélkül pedig a német passzjáték olyannyira dadogott, hogy a mexikóiak zsinórban vezethették veszélyesebbnél veszélyesebb kontráikat. Brazília az eddigi meccsein kevésbé volt sebezhető a játék átrendeződési fázisaiban, de majdnem biztos, hogy Mexikó olyasféle meccsképet próbál majd kiprovokálni, amiben ők futnak az üres területekben, a brazilok pedig szenvednek a felállt fal előtt.

A meccs kulcspárharcai közül mindenképp ki kell emelni Hector Herrera és Casemiro találkozását. A mexikói Herrera a torna egyik legjobb teljesítményét nyújtja a védekező középpályások között, remek játékkal alapozza meg, hogy Lozano és Vela szabadon rohanhasson el a mexikói kontrákkal. Casemiro a braziloknál éppen a kontra elleni védekezésben fontos szereplő (fedezi a szélsőhátvédek felfutásai okán megnyíló területeket hátul), de mivel a Selecao rengeteget birtokolja a labdát, annak elosztásában is van feladata. Ha Herrera a mai meccsen zavarni tudja az osztogatásban és folyamatosan nyomás alatt tartja majd, akkor Mexikó kevés húzásból, magasan szerzett labdákkal támadhatja a föltölt, de nem túl gyors brazil védelmet (Miranda és Thiago Silva kettősét).

A brazilok legnagyobb ellenfele Mexikó kontráin túl saját renyhesége lehet.

Szinte minden elemző kiemeli velük kapcsolatban, hogy szemre még mindig olyan, mintha második sebességi fokozatban fociznának, spórolósan, csak a minimumot megvillantva. Ez az egyenes kieséses szakaszban már biztosan nem lesz elég, viszont felsejlik annak a lehetősége, hogy megismétlődik, ami 2010-ben: akkor a magabiztos brazilok olyannyira a spanyolok elleni várható döntőre tartalékoltak és készültek, hogy amikor a negyeddöntőben egy néhány perces rövidzárlat eredményeképp hátrányba kerültek Hollandia ellen, már nem tudtak váltani, és végül kiestek. Tite csapata sok tekintetben hasonlít Dunga akkori válogatottjára, érdemes tehát ezzel az eshetőséggel is számolni.

A mexikóiaknál Osorio kapitány előszeretettel változtatja csapatát viszonylag sok helyen, de most muszájból cselekszik, részben: a kőkemény bekk, Hector Moreno eltiltása miatt valószínűleg Hugo Ayalát jelöli majd a kezdőbe, mig Carlos Salcedóból jobboldali védő lesz a meccsen.

És akkor a végére egy kis történelem: Mexikó a világbajnokságok történetében még soha nem győzte le Brazíliát – négy meccsen egy döntetlen és három vereség a közép-amerikaiak mérlege. Az egyetlen döntetlen ezzel együtt épp 2014-ben született, amikor Ochoa kapus fantasztikus védéseinek hála Mexikó kihúzta 0-0-val a házigazda brazilok ellen.

Apropó 0-0: a mexikóiak gólt sem szerezték még soha Brazília ellen világbajnoki mérkőzésen.

A Mexikó-Brazília párosítás egyébként a világbajnokságok történetének egyik leggyakoribb meccse. Ez lesz a két válogatott ötödik találkozója a tornákon, ennél többször csak brazil-svéd (7), argentin-német (7) és német-jugoszláv/szerb (6) rangadókat rendeztek a vébéken.

Ami picit meglepő lehet előzetesen, hogy a brazilok 2006 óta nem nyertek zsinórban három meccset a vébén – ha ma verik Mexikót a rendes játékidőben, ez a sorozat megszakad. A Selecaóval egyébként legutóbb 1990-ben fordult elő, hogy nem jutott el egy tornán legalább a negyeddöntőig.

Három dolog amire érdemes figyelni a Belgium-Japán meccsen:

Belga szárnyvédők a japán szélső támadók ellen

A rendkívül támadó szellemű belga csapat Roberto Martínez 3-5-2-es rendszerében Yannick Carrascót és Thomas Meunier-t is rendszeresen és koncepciózusan az ellenfél tizenhatosáig tolja fel, így mögöttük óriási területeket kénytelen a védőharmás és Axel Witsel biztosítani. Nagy kérdés, hogy ha az effektíve támadóként funkcionáló Carrasco mögé még Tunéziának is sikerült számtalanszor beindítania, akkor mi lesz két olyan, a Bundesligában (korábban Dárdai Pálnál Berlinben, újabban Düsseldorfban) a kontrákra edződött veterán ellen, mint Haragucsi Genki, és az Eibarból ismert, de korábban a Frankfurtban is megfordult, villámgyors Inui Takasi. Szenegál ellen Inui megmutatta, hogy a kapu előtt számolni kell vele, azonban sem ő, sem Haragucsi nem jutott 5 gól fölé az elmúlt 4-5 szezonban, így tehát Alderweireldéknek talán annyira nem kell tartaniuk tőlük, főleg úgy, hogy Kompany valószínűleg Boyata helyén kezd majd.

Lehet-e Hazard-ot és de Bruynét egyszerre semlegesíteni?

Ki marad Mertensre és Lukakura? Panama ellen keveset mutatott, de Tunézia ellen már jobban villogott a Chelsea szupersztárja, Eden Hazard. A nagy öreg Makoto Hasebe remek szezont futott a Frankfurtban, de 34 évesen nem feltétlenül a sebesség az erőssége, és inkább a társai mögött biztosít, minthogy óriási szereléseket, vagy labdaszerzéseket mutat be. A torna egyik felfedezettje, a Getafénél játszó Sibaszaki is inkább remek passzai, kétlábassága és a labdabirtoklási készségei miatt emelkedett ki. A félterületekben, valamint a védelem és középpálya közötti résekben Mertens és Hazard kombinatív képességei és gólérzékenységük miatt Belgium komoly előnyben lesz és tovább növelik majd előnyüket az akciógólok (eddig 6) ranglistáján.

Lesz-e sok japán labdabirtoklás és gól rögzített szituációból?

A japán csapat mindenkit meglepett az első három meccsen bemutatott magabiztos, ám nem mindig célravezető (lásd Szenegál ellen) passzjátékával. A vébé előtt alig két hónappal menesztett Halilhodzicot követő korábbi technikai igazgató, Nishino Akira fantasztikusan begyakoroltatta a csapattal a tolódást és az automatizmusok Kolumbia ellen zseniálisan működtek, a második félidőben szinte esélyt sem adtak az ellenfélnek. Nagy előnye a biztos és jól strukturált pozíciós passzjátéknak, hogy a védekezésben is meg tudja vele őrizni a stabilitását a csapat. Emellett Japán másik két fegyvere a végletekig kidolgozott helyzetek, az egész mezőnyben ők próbálkoztak a legritkábban a tizenhatoson kívülről (23 százalék) míg Izland mögött a második helyen állnak a büntetőterületről leadott lövések arányában (68 százalék). Ritkán (hétszer) jutnak el rögzített szituációhoz, de képesek gólt szerezni, mint azt Kolumbia ellen láthattuk, főleg azért, mert Sibaszaki, Kagava vagy a csereként beálló Honda személyében kiváló rúgótechnikájú játékosaik vannak.

Nyitókép: Europress

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik