Élő Közvetítés

Umtiti döntőbe fejelte Franciaországot

Belgium sokak meglepetésére a 2018-as vb eddigi egyik legjobb, legizgalmasabb meccsén a negyeddöntőben kiejtette Brazíliát (2-1), míg Franciaország tükörsima győzelmet aratott (2-0) a Edínson Cavani hiányában kapura veszélytelen Uruguay ellen.

Az első félidőben egymásnak estek a csapatok, előbb a franciák, majd a belgák nyomtak, de nagy gólhelyzet nem alakult ki. Negyedórányi játék után azonban rendeződtek a viszonyok, főleg Belgiumnál volt a labda, míg Franciaország főleg labdaszerzésből volt veszélyes. Csakhogy távoli lövéseken kívül egyedül Benjamin Pavard kecsegtetett gólszerzési lehetőséggel, valamint egy hiba után Romelu Lukakut lepte meg, hogy nála van a labda, így 0-0 állt az eredményjelzőn a szünetben.

Fordulás után újra nagy energiákat mozgósítottak a csapatok, amiből Franciaország jött ki jól: Samuel Umtiti fejelt be egy szögletet a belgák kapujának bal oldalába. Ezután a vörösmezesek kétségbeesetten próbáltak egyenlíteni, de rendkívül fegyelmezetten védekezett a francia csapat.

Kevin De Bruyne azonban pocsék napot fogott ki, rengeteg labdát elszórt, ellentétben a túloldalon Antoine Griezmannal, aki tanárian osztogatott az egész találkozón. Hiába jöttek a cserék, hiába kellett lecerélni a szédelgő Umtitit, gól már nem esett, így Franciaország jutott a vasárnapi döntőbe. Belgium a vébén először maradt rúgott gól nélkül.

Franciaország története során harmadszor játszhat finálét: ezt megelőzően 1998-ban hazai pályán győzött, 2006-ban pedig 11-esekkel veszített. A belgák még így is felülmúlhatják eddigi legjobb eredményüket, az 1986-os negyedik helyüket, amennyiben győznek a szombati bronzmérkőzésen.

Foci vb 2018, elődöntő

Franciaország – Belgium 1-0 (0-0)
Helyszín: Szentpétervár, Zenit Stadion, 64 287 férőhely
Játékvezető: Andres Cunha (Uruguayi)

Franciaország: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Pogba, Kante – Mbappé, Griezmann, Matuidi – Giroud (N’Zonzi 85.)
Szövetségi kapitány: Didier Deschamps

Belgium: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Chadli, Dembele (Mertens 60.), Witsel, Fellaini (Carrasco 80.), De Bruyne – Lukakau, Hazard
Szövetségi kapitány: Roberto Martinez

Gólszerző: Umtiti 51.

Sárga lap: Hazard 63.

Piros lap:

Kiemelt fotó: Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images

Griezmann eldönthette volna!

Labdát szereztek a franciák, Griezmannhoz került és mintegy 20 méterről a jobb alsó sarkot vette célba. Courtois azonban védeni tudott.

Umtiti megsérült

A franciák gólszerzője erősen szédelgett, amikor sokadjára is a földön maradt, Deschamps megelégelte a dolgot és lecserélte Tolissóra.

Kezd érzelmessé válni a meccs

Fellaini helyére bejött Carrasco, a belgák pedig iparkodnak. Olivier Giroud többször is szabálytalan volt, végül mégis ő maradt a gyepen – meg Eden Hazard. Az egyik káoszos támadás végén Witsel távoli lövését Lloris magabiztosan ütötte ki a mezőnybe.

Rohamosan fogy az idő

A belgák látszik, hogy szeretnének egyenlíteni, de a fegyelmezett franciákon nem tudnak áttörni. Lassan az utolsó negyed óra jön és nincs a levegőben az egyenlítés.

Fellaini most közel járt

Dries Mertens beállásával megélénkült Belgium támadójátéka, legutóbb Fellaini előtt adódott gólszerzési lehetőség, azonban fejese a francia kapu bal oldala mellett hagyta el a pályát.

Hazard besárgult

De Bruyne elszórta a labdát, a franciák pedig három az egyben mehettek volna a belgákra, ezért Eden Hazard egy taktikai szabálytalansággal csírájában elfojtotta az ellentámadást.

Giroud most sem talál kaput

A franciáktól előbb Matuidi lövését blokkolták, majd egy remek támadás végén Giroud került helyzetben Dembélé tudott úgy menteni, hogy esélytelennek tűnt. 1-0.

Rögtön egy helyzet

Lukaku elég kifacsart helyzetben tudott kapura fejelni, de arra már nem maradt energiája, hogy jól tudja helyezni a labdát.

Újra elindul a játék

Egyik csapat sem cserélt a szünetben, így ugyanaz a belga játékos kezdte a második félidőt, aki az első 45 percben is pályán volt.

Hét óra

Ennél is több időt töltött el a pályán Olivier Giroud úgy, hogy nem hogy gólja, kaput találó lövése sem volt a világbajnokságon!

Lukaku lábában maradt a csattanó

Úgy tűnt az első félidőben már nem esik gól és hogy valóban így lett, arról csak Lukaku tehet. A francia védők elmafláskodták a beérkező labda felszabadítását, de ez annyira meglepte a Manchester United csatárát, hogy a kaput sem találta el. Maradt tehát a 0-0 egy mozgalmas játékrész után.

Courtois is megmutatta, hogy tud védeni

Egy újabb labdaszerzésből indított francia támadás végén a jobb szélen felfutó Pavard került helyzetbe, okosan is lőtte a labdát, ám a belgák kapusa lábbal védte a hosszú alsóba tartó lövést. Továbbra sincs gól.

Érik az a gól, de még nincs itt

A belgáktól Hazard ficánkol bal szélen, de egymaga kevés a gólhoz, a franciák viszont jó beindulásokkal veszélyeztettek Legutóbb Mbappé kapott pazar labdát a jobb szélen Griezmanntól, egyből középre adott, de Giroud pocsékul találta el a labdát védője szorításában. Pedig már kapuval szemben érkezett a labdára.

Rögtön újabb helyzet!

Csaj úgy kapkodjuk a fejünket, egy élesen belőtt labdát Fellaini csúsztatott volna meg úgy öt méterről, ám Varane remekül kifejelte szögletre a befelé repülő labdát.

Matuidi tűzte rá

Egy döcögős francia támadás végén valahogy felszabadítottak a belgák, De Bruyne viszont elveszítette a labdát, Blaise Matuidi pedig habozás nélkül tüzelt. Lövése erős volt, de majdnem pont oda ment, ahol Courtois állt.

Végre az első lövés!

Labdaszerzés után Kevin De Bruyne okos mozdulattal pöccintette Eden Hazard elé a labdát, aki rögtön kapura is lőtt. Próbálkozása nem sokkal kapu mellett pattogott el.

Átvette az irányítást Belgium

A felébredés csak az első fázis volt, mostanra már a Vörös Ördögök uralják a meccset, megbecsülik a labdát. Helyzeteket, vagy lövéseket azonban nem tudtak kidolgozni a pirosmezesek.