Élő Közvetítés

Azt kaptuk, amit vártunk: Svédország unalmas meccsen verte Svájcot

Svédország 50. mérkőzésére készült a világbajnokságokon, és az ellenfél az a Svájc volt, amely 1954 óta nem szerzett gólt a vébék egyenes kieséses szakaszában,

gaz, ez mindössze három meccset jelentett, mivel 1994-be, 2006-ban és 2014-ben jutott túl a csoportkörön.

Az első félidőben a svédek voltak az aktívabbak, Bergnek két lehetősége is volt, az egyiknél nagyon csúnyán kibikázta a labdát a lelátóra, a másiknál már Sommernek kellett nagyot védenie. Ekdal is megszerezhette volna a vezetést, de pocsék megoldást választott nagy helyzetben.

Svájc főleg Shaqiriben bízhatott, aki nagyon aktív volt, a félidő legnagyobb svájci lehetőségét mégsem ő, hanem a 14 méterről fölé tüzelő Dzemaili puskázta el.

A második félidő sokáig az elsőnél is csendesebb volt, aztán a továbbra is aktívabb svédek a sokat kritizált Forsberg révén vezetést szereztek, de ehhez az is kellett, hogy a középre tartó lövésbe beleérje Akanji.

Svájc próbált nyomást gyakorolni a svédekre, de elég impotensen csinálta, egy közepesen veszélyes Seferovic-fejesen kívül mást nem tudott felmutatni. Sőt 1-1 helyett a 2-0 volt közel, először úgy tűnt, hogy a svédek büntetőt kapnak, amikor Lang fellökte a megugró Olssont, de a videobírózás után végül szabadrúgásra módosított a bíró.

De ez már nem számított, a svédek 1994 után jutottak ismét a nyolc közé, akkor egyébként meg sem álltak Henrik Larssonék a harmadik helyig.

Most az Anglia-Kolumbia meccs győztese következik majd a negyeddöntőben. Svájcnak pedig folytatódott a gyászos sorozata, továbbra is cipeli magával a 64 éves góltalansági sorozatot.

Eredmény – nyolcaddöntő:

Svédország – Svájc 1-0 (0-0)
Szentpétervár, 64 042 néző
v.: Skomina (szlovén)
Svédország: Olsen – Lustig (Krafth, 82.), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Ekdal, Svensson, Forsberg (Olsson, 82.) – Berg (Thelin, 90+1.), Toivonen.
Svájc: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, R. Rodríguez – Xhaka, Behrami – Shaqiri, Dzemaili (Seferovic, 73.), Zuber (Embolo, 73.) – Drmic.
gól: Forsberg (66.)
sárga lap: Lustig (31.), illetve Behrami (61.), Xhaka (68.)
piros lap: Lang (90+4.)

Kiemelt kép: AFP / Olga MALTSEVA

Húzzatok bele!

Elkezdődött a második félidő, csere nem volt. Gólokat és izgalmat szeretnénk!

Erről beszéltünk

Akik a legtöbbször próbálkoztak, de még nem jártak sikerrel. Két svéd az élmezőnyben:

Még egy veszélyes svájci beadás a végére

Rodríguez emelte középre a labdát, Dzemaili az ötösnél emelkedett, de Olsen előbb ért oda, és elöklözte a labdát. A szlovén bíró pedig lefújta a félidőt, 0-0-ról folytatjuk majd.

Oda lőhette volna, ahova akarja

Egy jobb oldali beadás után Ekdal teljesen üresen érkezett, talán le is vehette volna, de nem volt rossz ötlet, hogy egyből ellövi, csak éppen szó szerint ellőtte, méterekkel a kapu fölé.

Veszedelmesen közelített

Forsberg szabadrúgása pattant meg a sorfalban felugró Dzemaili fején, és így lett veszélyes, de végül nem hullott be, szöglet lett belőle.

Nem volt helyzet, dehogy!

Zuber remekül készítette le a labdát Dzemailinek, aki 14 méterről lőhetett, de csúnyán fölé vágta. Talán, ha helyezte volna, és nem akar ilyen nagy gólt lőni.

13 lövés, 0 gól

Ez a svéd csatár, Berg mutatója eddig az idei vébén. Ő próbálkozott a legtöbbet azok közül, akiknek még nincs gólja.

Eladta, lerántotta

Lustig veszítette el a labdát, majd csak szabálytalanul tudta megállítani Drmicet. Ez az meccs első sárgája, de Lustignak már volt egy a vébén, úgyhogy továbbjutás esetén nem játszhat.

Kezezéssel indult, majdnem gól lett belőle

Augustinsson kezét érintette a labda, de Skomina nem állította meg a svéd akciót, és Berg ravasz lövésénél óriási védést kellett bemutatnia Sommernek, hogy maradjon a 0-0.

A brazilok ellen jobban ment

Mármint Zubernek a fejelés. Akkor gólt szerzett egy szöglet után, most Shaqiri beadása után fölé csúsztatott.

Minek ide bal oldali játékos?

A BBC statisztikái szerint a svédek a támadások több mint felét a jobb oldalon vezetik (54,8 százalék), de középen is erőltetik rendesen (35,5 százalék). A bal oldalon viszont szegény Forsberg akár könyvet is olvashatna, annyira ritkán jut el oda a labda.

Már az sem gyenge, hogy a svédek itt vannak

Hiszen a selejtezők során a franciákkal és a hollandokkal voltak egy csoportban, az oranjét sikerült is megelőzniük. Így jöhetett a pótselejtező, ahol 1-0-s összesítéssel ejtették ki az olaszokat, majd a vébén ott volt a négyesükben a címvédő és Mexikó is. Nagy túlélők, na!

Már megint Shaqiri

Eddig messze ő a legaktívabb svájci, ezúttal Drmicet próbálta megtalálni a svéd tornyok között, de a beadás elment a svájci csatár feje fölött.

Nagy Ádámot kiszorította, de ezt most nem érte el

Shaqiri próbálta megtalálni a védők mögé bemozgó Dzemailit, aki nyújtózkodott becsülettel, de nem érte el a labdát. Ő egyébként Nagy Ádám egyik posztriválisa Bolognában, és lényegesen többet játszott a szezonban, mint a mi emberünk.

Svéd helyzetek egymás után

Előbb Berg lőtte ki a világűrbe Toivonen indítását, pedig nem volt rossz helyzetben, majd a letámadás eredményeként a svájci 16-os előtt sikerült labdát szerezni, de Berg újabb kísérletét Akanji blokkolta, Ekdal pedig fölé bikázta 18-ról a kipattanót.

Shaqiri gyorsan bemutatkozott

Nagyjából 20 másodperc telt el a meccsből, amikor a súlyemelőalkatú svájci már lövéssel próbálkozott, de a labda elsuhant a bal alsó mellett.

Hoppá! Már az elején bajba kerülhet Svájc!

Még el sem kezdődött a meccs, de már baljósan kezdődik a mérkőzés a svájciak számára. Nem énekelte ugyanis mindenki telitorokból, egyszerre a himnuszt, ha emlékeznek még: ez volt a helyzet a németeknél is és annak is mi lett a vége.