Eddig is csak kapkodtuk a fejünket, de most jön csak a focivébé lényege

A csoportkör után a nyolcaddöntő is tartogattak meglepetéseket. De még mekkorákat!

Szinte hihetetlen, de már túl vagyunk a nyolcaddöntőkön is az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. A torna előtt jó néhány válogatottat tartottak esélyesnek a világbajnoki címre, közülük azonban már többen nincsenek versenyben.

Németország címvédőként még a csoportkört sem élte túl, míg Spanyolország, Portugália és Argentína a legjobb 16 között vérzett el.

Ezek közül a legnagyobb meglepetés az, hogy a spanyolok nem tudtak túljutni Oroszországon. Tudjuk, hogy a késői kapitányváltás sosincs jó hatással egy csapatra, de a szurkolók abban reménykedtek, hogy az új emberek és az évtized elejét uraló aranygeneráció tagjai jó elegyet alkotnak és sokáig eljuthatnak. Hát nem így lett, a 2010-es világbajnok ötlettelen, lassú passzjátékkal tizenegyesek után búcsúzott az oroszországi tornáról.

Fotó: Robbie Jay Barratt – AMA/Getty Images

A további két nagyobb válogatott, Portugália és Argentína esetében a torna előtt az volt a kérdés, hogy a világ két legjobb játékosa, Lionel Messi és Cristiano Ronaldo meddig tudja a hátán cipelni a csapatát. Kiderült, hogy nem sokáig.

A hibátlan csoportkör után Horvátország alaposan megszenvedett Dániával. Déli szomszédjaink játéka messze elmaradt a korábban mutatotthoz képest, középpályájuk vezére, Luka Modric a hosszabbítás utolsó perceiben tizenegyest is hibázott, 90, majd 120 perc után is 1-1-re álltak a felek. A tizenegyespárbajban mindkét oldalon remekeltek a kapusok, végül a horvátok kerültek ki győztesen belőle.

A nyolcaddöntők talán legjobban várt mérkőzésén, a Brazília-Mexikó találkozón a játék minősége — az első fél órától eltekintve — elmaradt az előzetesen remélttől. Neymar vezetésével —egy gól, egy gólpassz— a brazilok bejutottak a legjobb nyolc csapat közé, Mexikó pedig némi meglepetésre nem tudta megnehezíteni az ötszörös világbajnok dolgát.

Fotó: AFP PHOTO / Alexander NEMENOV

A csoportkörből a két legkönnyebben továbbjutó csapat, Anglia és Belgium is majdnem ráfázott arra, hogy korábban nem voltak nagy kihívások elé állítva. A belgák a Japán elleni mérkőzésen nagyon közel álltak ahhoz, hogy felszálljanak a hazafelé tartó repülőgépre Spanyolország és Portugália mellé, de

félelmetes utolsó 25 percet produkálva megmenekültek és nyertek 3-2-re.

Japán azt bánhatja, hogy a végjátékban nem játszott okosabban, ha az utolsó percekben nem maradnak elöl annyian egy szabadrúgás miatt, akkor Romelu Lukakuék nem tudták volna lekontrázni őket és megszerezni a mindent eldöntő harmadik gólt.

Anglia egy nagyon feszült mérkőzésen 1-1-re jutott Kolumbiával, a tizenegyespárbajban pedig 4-3-ra múlták felül a dél-ameriakat. A találkozón sok volt a szabálytalanság, és a kelleténél agresszívabb fellépés a játékosok részéről. A nyolcaddöntők talán legrosszabb mérkőzésén —bár a spanyol-orosz találkozó felveszi a versenyt—Svédország egy szerencsés góllal legyőzte Svájcot.

Miért Svédország a vébé meglepetéscsapata?
Kőkemény bekkek, okos, hatékony védekezés, gyilkos kontrák, hosszú indítások. Svédország a saját fegyverükkel verheti az angolokat a negyeddöntőben.

Összességében a mérkőzések színvonala már emelkedett az egyenes kiesés szakaszra, a végső győzelemre gyakorlatilag bárki esélyes lehet. Nincs egy olyan válogatott sem, amelyik kiemelkedne a mezőnyből, mint például négy éve a németek vagy nyolc éve a spanyolok. Még az a Svédország is révbe érhet, akit Zlatan Ibrahimovic hiányában mindenki leírt a torna előtt, de taktikus —kétségkívül nem látványos— csapatjátékával már a legjobb nyolc között van.

A negyeddöntők párosításait elnézve, izgalmakban továbbra sem lesz hiány az oroszországi világbajnokságon. Csak egy valami biztos: hogy lesz európai csapat a döntőben.

Beke Zsombor

Íme, a párosítások:

Uruguay-Franciaország; július 6. 16 óra

Brazília-Belgium; július 6. 20 óra

Svédország-Anglia; július 7. 16 óra

Oroszország-Horvátország; július 7. 20 óra

Nyitókép: TF-Images/Getty Images