Hírek

Mit érhet egy vb-elődöntő Messi és Ronaldo góljai ellen?

2008 óta csak csak Lionel Messi és Cristiano Ronaldo osztozott az Aranylabdán, ami nyilván a klubfutball elképesztő mértékű térhódításának egy újabb bizonyítéka, hiszen történelmi távlatból nézve a kiváló vébészereplés régebben jó előjel volt egy Aranylabdás-jelöltnek.

Lásd az olyan világbajnoki címet elhódító sztárokat, mint  Zinédine Zidane 1998-ban (10 gól, 8 gólpassz 43 bajnoki és BL-meccsen), Ronaldo 2002-ben (10 meccs 7 gól, 2 térdsérülés és 2 kimaradt szezon után) vagy Fabio Cannavaro 2006-ban (amikor ugyan bajnok lett a Juventusszal, de a calciopoli miatt ezt elvették).

A kétpólusú harcban azonban egymás után vesztek kárba a többiek remek idényei, ilyen volt Manuel Neueré a 2013-2014-es idényben, vagy Xavié a 2009-2010-esben, amikor 14 gólpasszt osztott ki a társaknak a Barcában,

majd a vébén 30 helyzetet ki, amely Johan Cruyff 1974-ben látott produkciója után a második legerősebb mutató a vébéken.

Neuer és Xavi a dobogóra felfért, de az Aranylabda a 47, illetve 51 gólig jutó Messié és Ronaldóé lett, akiknek viszont ennél négy-öt jobb idényük is volt.

A portugál most is a fogadóirodák abszolút esélyese (egy az öthöz), hiszen a gyengébb kezdés után 44 meccsen ugyanannyi gólt termelt, és oroszlánrészt vállalt abban, hogy a Real Madrid sorozatban harmadjára is elhódítsa a BL-serleget. Bár Ronaldo a válogatottal Uruguay ellen nem tudott továbbmenni, a csoportban szerzett négy góljával még mindig a dobogó második helyén tanyázik, és elmondható, hogy egyáltalán nem romlottak az esélyei Portugália kudarca ellenére.

A vébén több emlékezetes pillanata és kulcsfontosságú gólja is volt, és a naptári évet tekintve egyes számítások szerint öttel (34-29), a Transfermarkt szerint hattal vezet Messi előtt,

így tehát toronymagas esélyes.

Az esélyein feltehetőleg rontott a szezont hét bajnoki meccsen elért tizenegy góljával zseniálisan kezdő Messi, akire nyolcszoros pénzt fizetnek a bukmékerek. Az argentin vébékatasztrófa (Izland elleni kihagyott büntető, lázadás Sampaoli ellen, stb) után nehéz azt mondani, hogy Messinek jól sikerült volna a torna, egy-két zseniális momentumot leszámítva. (Nigéria elleni gól, franciák elleni gólpassz)

Ez talán hatványozottan igaz, az egyik titkos esélyesnek tartott Mohamed Szalah-ra, bár őt a sérülése, és Egyiptom gyenge szereplése igencsak hátráltatta.

Hiába vezeti a lövési, cselezési statisztikákat a vébén (mellesleg ő vesztett a legtöbb labdát, és őt szerelték a leggyakrabban) legtöbbet felrúgott Neymar, szimulálásai és a brazil válogatott negyeddöntős kiesése miatt ő is elszállt, elpörgött.

De nézzük azokat, akik most elődöntőt játszhatnak a csapatukkal a vébén, és akiknek a győzelmét nagyjából tíz- és hússzoros szorzóval adják.

Luka Modric hozta a szokásos remek idényét a Realban, és talán a pályán eltöltött kevesebb mint 3000 bajnoki + BL perc (Messi majdnem 4000, Ronaldo, Harry Kane, Kevin De Bruyne és Antoine Griezmann 3600 felett) miatt tud a vébén annyira friss maradni, hogy még a hosszabbítás második felében is zseniális sprinteket, indításokat, kulcspasszokat mutasson be.

32 évesen talán már nem lesz erre nagyobb esélye, és egy világbajnoki címnek elégnek kellene lennie, bár mint láthattuk Andrés Iniestának vagy Xavinak még az is kevés volt.

Modric ellen az szólhat, hogy a torna előtt nem feltétlenül volt az Aranylabdára esélyesek között, de a díj pályafutása méltó megkoronázása lenne.

De Bruyne pontrekordot döntött Angliában és húsz gólpasszig is eljutott a Cityvel, de Szalah mögött második helyen végzett az Év játékosa szavazáson.

A vébén eddig úgy van 16 kulcspassza (Neymar vezet 23-mal), hogy egy meccset pihent.

A brazilok elleni meccsen nemcsak remek góljával, hanem Fernandinho semlegesítésével, és a fantasztikus kontráival tűnt ki a mezőnyből, és úgy tűnik, a formája egyre csak javul. De Bruyne ellen talán még annyi szól, hogy csapattársai közül, Eden Hazard és Romelu Lukaku is remek vébét futnak, így a szavazatokat akár meg is oszthatják.

Kane úgy lesz gólkirály, hogy már megint kicsit a háttérben marad. Hiába vágott 37 gólt a PL-ben és a BL_ben összesen, és szerzett már hat találatot mindössze TÍZ próbálkozásból (jó, ebből 3 büntető és két, 70% körüli ajtó-ablak szituáció) négy meccsen, neki talán az igazán emlékezetes pillanat még hiányzik.

Ahhoz, hogy Kane a közelébe kerüljön az Aranylabdának minimum egy emblematikus gólra és egy angol vébégyőzelemre lesz szükség.

Griezmann 2 éve már felállhatott a dobogóra, és most 46 meccsen elért 27 góljával (BL plusz EL plusz bajnokság), a naptári éves húszasával Szalah-val holtversenyben harmadik Messi és Ronaldo mögött. Az ő esélyeit szintén kicsit a Kane-féle olcsó gólok ronthatják, hiszen két büntetője mellett a harmadik találata inkább Fernando Muslera potyagólja volt, míg a nagy helyzete is kimaradt.

Bár az összjátékban remekül vesz részt, sok elmozgása, vagy gólpassz előtti passza nem kerül be a statisztikákba, és talán nem veszik észre a szavazók sem. Griezmann ellen még az is szól, hogy Kylian Mbappé személyében egy új üstökös is elhúzhat mellette, ha Franciaország megnyerné a vébét. Viszont az Aranylabdát immáron újra a France Football bonyolítja le…