Hírek

Ki ez a srác, aki csereként rugdossa az álomgólokat?

Talán pályára sem lép a csütörtöki nyitómérkőzésen az oroszok duplázó középpályása, ha nem sérül meg ideje korán Alan Dzagojev. De ki is Gyenyisz Cserisev és hogyan lehetséges, hogy orosz létére kizárólag Spanyolországban focizott?

Orosz fiú Spanyolországban

Jóllehet Gyenyisz Cserisev Nyizsnyij Novgorodban látta meg a napvilágot, soha életében nem futballozott orosz csapatban. Ennek igazán egyszerű oka van: édesapja, Dimitrij Cserisev is labdarúgóként kereste a kenyerét, ezért amikor 1996-ban a Sporting Gijón játékosa lett, az egész család Spanyolországba költözött. Gyenyisz éppen akkortájt ismerkedett a foci alapjaival, így aztán be is íratták a helyi kölyökcsapatba. Öt éven át játszott a Gijónban apa és fia, majd 2001-ben Dimitrij a Burgos játékosa lett, ahová követte fia is.

A fordulópont 2002-ben következett be. Miközben az idősebb Cserisev pályafutása már leszálló ágba került, Gyenyisz kinőtte a Burgos ifi csapatát és nem más csapott le az orosz tehetségre, mint a Real Madrid.

Hirtelen megváltozott a prioritás, immár a 12 éves focista érdekeit szem előtt tartva költözött a család a spanyol fővárosba.

Gyenyisz Dimitrijovics Cserisev

1990. december 26., Nyizsnyij Novgorod, Oroszország
Magasság: 179 cm
Poszt: szélső
Klubcsapat: Real Madrid (2009-2016) Villarreal (2016- )
Válogatott: 12 meccs/2 gól

Apránként lépegetett előre Cserisev, 2009-ben aztán időnként be is állt a tartalékok mérkőzésein, majd apránként beverekedte magát a kezdőbe is. A Real Madrid felnőtt csapatába esélytelen volt bekerülni, így kölcsönadták előbb a Sevillának, majd a Villarrealnak. Előbbiben alig kapott lehetőséget, utóbbiban annál inkább. Annyira bevált a sárgamezeseknél, hogy végül a Királyiaknál is bemutatkozhatott, még ha ez egy Granada ellen 1-0-ra elveszített mérkőzésen is történt.

A Cádiz-fiaskó

Szegény Cserisevnek balszerencsésen alakult a madridi pályafutása, pedig könnyen dicsőséges menetelés lehetett volna belőle. Rafael Benítez egyértelműen kedvelte az orosz játékát, ezért maradhatott 2015 nyarán a fővárosban ahelyett, hogy ismét kölcsönbe került volna. A spanyol edző be is rakta a 25 éves középpályást a Cádiz elleni Király Kupa-mérkőzésre és láss csodát: Gyenyisz Cserisev a harmadik percben ballal átvett egy ívelést, majd a hosszú alsóba lőtt.

Gyönyörű találatát még két Real-gól követte, a várakozásoknak megfelelően elég simán, 3-1-re nyert a madridi csapat. Legalábbis azt hitte. A Cádiz ugyanis fellebbezett éppen Cserisev miatt,

az orosz középpályás még a Villarreal játékosaként három sárga lapot is begyűjtött, amiért egymérkőzéses eltiltást kapott a szövetségtől, a Királyiaknál mégis pályára lépett.

A klub elnöke, Florentino Pérez tajtékzott, de hiába volt minden erőfeszítése, kizárták csapatát a kupából és a Cádiz jutott tovább. Az eset után Cserisevet hamar elfelejtették a fővárosban, télen lepasszolták a Valenciának kölcsönbe, majd a Villarreal végleg kivásárolta szerződéséből 2016 nyarán a sokra tartott középpályást.

Spanyol Oroszországban?

Érdekesség, hogy Cserisev megkapta a spanyol állampolgárságot, ami annak tükrében nem csoda, hogy hat éves kora óta élt az országban. Hamar kiderült, hogy tehetséges, így aztán korán döntenie is kellett, melyik válogatottban szerepel majd. Egy interjúban bevallotta ugyan, hogy inkább érzi magát spanyolnak, mint orosznak, ennek ellenére mégis elfogadta utóbbitól a meghívót 2012-ben. Persze nem árt tudni azt is, hogy a korosztályos csapatban sem a Selección mezét hordta, meg egyébként is könnyebb feladatnak tűnik az orosz válogatottba beverekednie magát az embernek…

Az elmúlt években nem halmozták el az aktuális kapitányok játékidővel, mindössze 11 találkozón szerepelt, ezeken gólt sem lőtt. Különösen fájó pont, hogy 2014-ben hiába volt a világbajnokságra készülő csapat 25 fős bő keretében, az utolsó rostán mégis kiesett, így lemaradt a tornáról. Méltó visszavágás volt négy évvel későbbi becserélése.

Történelmi debütálás

Még a Villarreal játékosaként megmutatta, hogy szeret jó benyomást kelteni, 2014 augusztusában ő szerezte csapata második gólját a Levante 2-0-s legyőzésekor. Igaz, nem volt túl nehéz dolga, a jobbról belőtt labdába épp csak bele kellett tennie a lábát.

A vb-selejtezők után aztán csütörtökön megmutathatta magát Cserisev a világbajnokságon is. Alan Dzagojev sérülése után nagy lelkesedéssel szállt be az oroszok hatosa, aminek hamar meg is lett az eredménye: előbb a 43. percben a becsúszó szaúdiak fölött átpörgette a labdát és bebombázta a kapuba, majd a második félidő hosszabbításában bal külsővel lőtt káprázatos gólt.

Amiről azonban kevesebb szó esik, hogy élete első góljait szerezte a felnőtt válogatottban Szaúd-Arábia ellen! A mindössze 12. meccsén játszó támadó ezzel vb-történelmet is írt: soha nem fordult még elő a nyitómeccsek történetében, hogy csereként beállt játékos gólt szerzett volna.

Emellett olyan játékost is nagyítóval kell keresni, aki duplázni tudott a vb legelső meccsén, szám szerint hárman vannak: Miroslav Klose és a Costa Rica-i Paulo Wanchope, négy évvel ezelőtt pedig Neymar indította a tornát rögtön két góllal. Cserisev ráadásul már az első félidőben be tudott találni csereként, ezzel ő lett az ötödik ilyen labdarúgó Christophe Dugarry (1998), Esteban Cambiasso, Marco Materazzi (2006) és Andreasz Szamarisz (2014) után.

Nehéz elképzelni, hogy ezek után ne legyen kezdő az oroszok további csoportmérkőzésein.

Eredmény – 1. forduló, A csoport

Oroszország – Szaúd-Arábia 5-0 (2-0)

Oroszország: Igor Akinfejev – Mario Fernandes, Ilja Kutepov, Szergej Ignasevics, Jurij Zsirkov – Jurij Gazinszkij, Roman Zobnyin – Alekszandr Szamedov (Daler Kuzjajev, 64.), Alan Dzagojev (Gyenisz Cserisev, 24.), Alekszandr Golovin – Fedor Szmolov (Artyom Dzjuba, 70.)

Szaúd-Arábia: Abdullah Al-Majuf – Mohammed al-Brejk, Oszama Havszavi, Omar Havszavi, Jasszer al-Sahrani – Abdullah Otajf (Fahad al-Muvallad, 64.) – Szalem al-Davszari, Szalman al-Faradzs, Taiszir al-Dzsasszim, Jahja al-Sehri (Hattan Bahebri , 72.) – Mohammed al-Szahlavi (Muhannad Assziri, 84.)

Gólszerzők: Gazinszkij (12.), Cserisev (43., 90+1.), Dzjuba (71.), Golovin (90+4.)

Sárga lap: Golovin (88.) illetve al-Dzsasszem (90+3.)

Kiemelt fotó: Kunihiko Miura / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik