Hírek

Botrányokkal készült a spanyol és a portugál válogatott a csúcstalálkozóra

Hogyan veszett el Lopetegui? Ki az a Luis Rubiales? Mi várható a “tűzoltó” Fernando Hierro vezetésével kifutó spanyoloktól az Eb-győztes, második portugál aranygeneráció ellen? A világbajnokság első érdekesebb meccse következik.

Az oroszországi vébé második napján mindjárt igazi slágermeccset rendeznek: a két évvel ezelőtti Európa-bajnok Portugália, a nyolc évvel ezelőtti világbajnok Spanyolországgal játszik a B-csoport rangadóján. Apró szépséghiba, hogy Julen Lopeteguinek és a spanyol szövetség vezetőjének Luis Rubialesnek sikerült összehoznia minden idők egyik legnagyobb sportdiplomáciai bénázását, ami végül a kapitány állásába került.

Julen Lopetegui
Fotó: Pierre-Philippe Marciu

Lopetegui olyannyira sikeres volt (húsz meccsen 14 győzelem és 6 döntetlen 61-13-as gólkülönbséggel), hogy kedden, 48 órával a vébé kezdete előtt a Real Madrid le is csapott rá. Persze Jorge Mendes, a portugál szuperügynök és keresztapa, aki többek közt Cristiano Ronaldót (aki így kétszeresen is érintett) képviseli, vastagon benne volt a dologban: Lopetegui ügynöke az a Carlos Bucero, aki már évek óta Mendes spanyolországi embere, és mellesleg a Real Madridhoz Predrag Mijatovics révén szintén bejáratos.

A korábbi Real Madrid Castilla edző Lopetegui – itt játszott a keze alatt Szalai Ádám is –  háromszoros pénzért lesz Zidane utódja. A Real meg spórolt két millió eurót, hiszen így már nem kell kivásárolni Lopeteguit a 2020-ig élő szerződéséből.

Az új állását viszont elfelejtette említeni Rubialesnek egészen kedd estig, pontosabban öt perccel a hivatalos bejelentés előtt értesítette. A spanyol szövetség elnöke Moszkvában repülőre ült és 1200 km-t utazott Krasznodarba, hogy aztán etikai, személyes és morális okokra hivatkozva kirúgja a kapitányt. Az utód az a Real Madrid-legenda Fernando Hierro, aki tavaly novemberi oviedói menesztése óta (nem sikerült a feljutás) a válogatott sportigazgatója, korábban pedig az utánpótlásban látta el ugyanezt a feladatot.

Ő volt az az ember, aki a 2010-es vébégyőzelemmel végződő tornán a Svájc elleni vereség után fejben összeszedte a csapatot, így tehát a motivációs képességeivel nem lesz gond.

Fernando Hierro ls Luis Rubiales
Fotó: Sputnik / AFP

Mellesleg, az AS szerint a 89-szeres válogatott Hierro is csak a keddi edzésen tudta meg Lopetegui döntését, és a játékosokkal együtt, majdnem két órán keresztül kérlelte Rubiales-t, hogy maradhasson Lopetegui.

Kérdés, az öltöző miként reagál a történtekre: Sergio Ramos előbb érthető okokból megvédte Lopeteguit, majd már-már dacosan tweetelt a csapategységről.

Gerard Pique pedig az 1989-es Michigan Wolverines egyetemi kosárcsapatával vont párhuzamot: Bill Friedel vezetőedző az NCAA-döntő előtt órákkal átigazolt az Arizona State-hez, de utódja Steve Fisher Glen Rice vezetésével megnyerte a meccset.

Lopetegui elérte, hogy hiábavalóvá vált munkája legnagyobb fegyverténye, hogy a sokak által tiki-takának csúfolt, Vicente del Bosque utolsó két éve alatt öreguras pozíciós játékot felturbózta, és így a korszakváltás újra a világ meghatározó csapatává tette Spanyolországot.

A hídember Lopetegeui taktikailag rendkívül felkészült volt, széles repertoárral rendelkezett és nem félt meccs közben sem változtatni csapatán. Bármekkora legenda is Hierro, az nehezen elképzelhető, hogy ezen a téren felülmúlhatja elődjét, de a portugálok elleni meccsen nem is ez a cél.

Ismét letaszították a portugálokat a címlapokról

Szegény portugálokról már megint senki sem beszél, hiába nyerték meg az Eb-t két éve, óriási meglepetésre, de semmiképpen sem érdemtelenül. A Lopetegui-saga miatt ezúttal saját botrányuk kevés volt a címlapsztorikhoz.

Pedig akadt nekik is. A Sportingnál az elnök Bruno de Carvalho és az elégedetlen szurkolók összetűzésbe keveredtek: a drukkerek rátámadtak a játékosokra, miután nem sikerült a BL-szereplés lehetőségét kiharcolni. A végeredmény az, hogy a Sporting sztárjai elhagyták a klubot, a válogatott kapusa Rui Patrício például 34 oldalas felmondólevelet írt.

A csodálatos rendőrbajuszos, évek óta a Premier League-gel hírbe hozott védekező középpályás William Carvalho, a portugál liga tavalyi talán legjobbja, a multifunkcionális, 23 éves Bruno Fernandes és  a szélvészgyors varázsló Gelson Martins követték őt. Elképzelhető, hogy mind a négyen játszanak a spanyolok ellen: Patrício és Carvalho alapember, míg Fernandes a felkészülési meccseken remekelt, Martins pedig a hajrára jöhet be.

William Carvalho
Fotó: MIGUEL RIOPA / AFP

Az Eb-győzelem kovácsa Fernando Santos pedig ismét bebizonyította, hogy remekül ért a játékosaihoz, hiszen a 23-as keretből 16-an adtak eddig rövid interjúkat az edzések előtt, de Santos a fenti Sportingos kvartett megkímélte az esetleges kellemetlen kérdésektől.

Éppenséggel a legnagyobb sztár, Cristiano Ronaldo körül sincs minden rendben; nála a megy, vagy marad a kérdés Madridban, pont ott, ahova a pénteki ellenfél korábbi edzője, Lopetegui érkezett.

De koncentráljunk a futballra. A madridi szupersztár szerepe a válogatottban is átalakulóban: míg az Eb-n sokszor visszalépett szervezni, vagy távolról lőni, mint a klubjában, itt is befejező csatárrá képezte át magát. Ronaldo így sokat van távol a labdától, gyakran érkezik a hosszúra, hogy a kitűnően beadó Guerreiro vagy éppen Bernardo Silva beadásait megtámadja. Eddig négy spanyolok elleni meccsén gól nélkül maradt.

A portugál szakértők szerint a jelenlegi keret erősebb, mint a 2016-os. Több poszton is klasszis játékosok sokasága bevethető a portugáloknál, így az alapvetően defenzív felfogású Santosnak rengeteg variációs lehetősége nyílik majd. A csoportbeosztás miatt a portugáloknak a vereség elkerülése kell, hogy legyen a legfőbb cél, ettől függetlenül Santos meglepheti az érthetően összezavarodott spanyolokat.

Ezen múlhat a meccs – felállás és taktika

A baloldalon a spanyolok Jordi Alba, Isco, Iniesta alkotta triója a Bernardo, Cedric, Pepe trojka ellen mindenképpen esélyes, bár pechjükre pont a portugál baloldal sebezhetőbb.

A spanyol terv tehát megnyerni ezt az oldalt, úgy, hogy lehetőleg “szétszakítsák” a kisegítő William Carvalhót, Isco és Silva mozgásaival. A fizikailag szintén nem gyenge Adrien Silva, Jose Fonte páros ellen a Thiago-féle visszalépések (Silvát kimozgatva) és a Lopetegui-kedvenc David Silva váratlan bemozgásai (Fonte mögé) kulcsfontosságúak lehetnek.

A portugálok alapjátéka a biztos védekezésen alapuló sokmozgásos pozíciós játék, amit a kevéssé hatékony beadás sora és a szélsőhátvédek óvatossága rongálhat. Nekik a Dani Carvajalt helyettesítő villámgyors, de rutintalan Odriozolát, vagy a kicsit darabosabb inkább középső védő Nacho-t érdemes támadniuk, a veszélyes és rendkívül ügyes Raphael Guerreiróval és a zseniális meglátásairól ismert Bruno Fernandes-szel. Elképzelhető, hogy Guedes is helyet cserél Ronaldóval, és mondjuk egy kontránál egy futóverseny Sergio Busquets ellen is biztosan a portugál javára dőlhet el.

A kispadról beszállók közül a legveszélyesebb Marco Asensio lehet, bár Saúl távoli bombái, illetve kulcspasszai, valamint Iago Aspas erőszakossága is dönthet. A túloldalon Quaresma és Gelson az utolsó húsz percre lendületet vihet a játékba és a kimaradók közül a selejtezősorozat gólzsákja André Silva is villanhat.

További nyalánkság még a Ronaldo-Ramos párharc, ami viszont a túloldalon prognosztizálható Pepe – Diego Costa csörtéhez képest piskótának is mondható.

Vb 2018, csoportkör, 2. nap, program:

14 óra: Egyiptom – Uruguay 
Helyszín: Jekatyerinburg Aréna

17 óra: Marokkó – Irán
Helyszín: Szentpétervári Stadion

20 óra: Portugália – Spanyolország
Helyszín: Olimpiai Stadion

24-tipp:

egy kifejezetten jó színvonalú és izgalmas meccsen, Hierro (átmenetileg) fel fogja tüzelni a csapatát és Isco, illetve Diego Costa góljával a spanyolok legyőzik a portugálokat, akiknél Guedes kontrából lesz eredményes. 2-1.

 

Kiemelt kép: Adrian Dennis / AFP

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik