Hírek

Nem biztos, hogy Izlandnak kell félnie Lionel Messitől

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság harminckettes mezőnyében húsz olyan válogatott van, amelyik négy éve, Brazíliában is pályára lépett, miközben mindössze két vébéújoncot láthatunk: Izlandot és Panamát. Előbbi akár még a halálcsoportból is továbbmehet, utóbbi már annak örül, hogy ott van a legjobbak között.

Izland: Jöhet bárki

Szerencsések vagyunk, hogy láthatjuk az izlandi foci felemelkedését, a 2016-os Európa-bajnokság után ugyanis újabb nagy tornán lesznek ott. A valamivel több mint 330 ezres lakosú ország ebben a tekintetben a legkisebb, amely valaha kijutott a világbajnokságra.

A cikk, amit Orbán Viktornak és Csányi Sándornak el kell olvasnia
A két legelkötelezettebb futballszurkoló figyelmébe ajánlunk egy országot, ahol a futballreform nem cél, hanem eszköz, ahol a vb-szereplés nem más, mint ifjúságpolitikai melléktermék, ahol a csoda hátterében tudatos tervezés és következetes munka áll.

Az Eb-n is először jártak, a magyarok mögött a második helyen jutottak tovább a csoportjukból (mi 1-1-et játszottunk velük), a tizenhat között pedig nagy meglepetést okozva kiejtették az angolokat – a negyeddöntőben a házigazda franciák ellen szaladtak bele egy 5-2-es vereségbe.

Ebből is látszik, hogy hiába újoncok, a mostani csapatnak elég komoly nemzetközi tapasztalata van, a selejtezőben sem nagyon hibáztak: tíz forduló alatt hétszer nyertek és csak kétszer kaptak ki, előzték a horvát-ukrán-török hármast is, egyenes ágon jutottak ki Oroszországba.

A sorsolás nem igazán kedvezett nekik, bekerültek ugyanis a torna halálcsoportjába.

  • A 2014-ben ezüstérmes Argentínával kezdenek,
  • majd az elmúlt két évben, a német Gernot Rohr szövetségi kapitány irányításával óriásit fejlődő Nigéria következik,
  • a csoportkört pedig Horvátország ellen zárják, tőlük a selejtezőben 2-0-ra kikaptak idegenben, otthon viszont nyertek 1-0-ra.

Ugyan Lars Lagerbäck már nem tagja az izlandi szakmai stábnak, a korábban maga is futballozó és fogorvosként is praktizáló Heimir Hallgrímsson maradt, ő már 2011 óta dolgozik a válogatott mellett. Az 50 éves szakember az alapfelállást 4-5-1-re módosította, a játék pedig a betonkemény védekezésből indított kontratámadásokra épül. Aron Gunnarson (aki még kézzel is tud gólhelyzetet kialakítani, olyan bedobásai vannak) és a legszabadabb szerepkörben játszó Gylfi Sigurdsson lesz a két kulcsjátékos, de Jóhann Berg Gudmundsson is sokat segíthet nekik. A 27 éves jobb oldali középpályásnak kifejezetten jó szezonja volt az Európa Liga-selejtezőt érő helyen záró Burnley-ben, és nem csak a gólpasszokban jeleskedett (nyolct osztott ki a Premier League-ben), védekezni is tud.

Nehéz torna lesz, de a célunk a továbbjutás. Ha ez összejön, akkor már jöhet bárki, nem félünk majd senkitől. Meg kell előznünk az argentin, a horvát és a nigériai csapatból kettőt a nyolcaddöntőhöz, márpedig náluk nem nagyon van erősebb válogatott a mezőnyben

– mondta a végleges keret bemutatásakor a szövetségi kapitány.

Bár a torna legerősebb négyesében szerepelnek, mégis reális esélyük van a továbbjutásra. Évek óta együtt játszik a keret magja, és ismerve a skandináv focicsapatokat, az erőnléttel sem lesznek gondok. Közhely, de az ő esetükben tényleg az a legfontosabb, hogy hiba nélkül lehozzák a csoportmeccseiket.

Az izlandiak vb-kerete

kapusok: Hannes Thór Halldórsson (Randers), Rúnar Alex Rúnarsson (Nordsjalland), Frederik Schram (Roskilde)

hátvédek: Ari Freyr Skúlason (Lokeren), Birkir Már Savarsson (Valur), Hördur Björgvin Magnússon (Bristol City), Hólmar Örn Eyjólfsson (Levszki Szófia), Kári Árnason (Aberdeen), Ragnar Sigurdsson (Rosztov), Samúel Kári Fridjónsson (Valerenga), Sverrir Ingi Ingason (Rosztov)

középpályások: Aron Einar Gunnarsson (Cardiff City), Arnór Ingvi Traustason (Malmö FF), Birkir Bjarnason (Aston Villa), Emil Hallfredsson (Udinese), Gylfi Thór Sigurdsson (Everton), Jóhann Berg Gudmundsson (Burnley), Ólafur Ingi Skúlason (Karabükspor), Rúrik Gíslason (Sandhausen)

támadók: Albert Gudmundsson (PSV Eindhoven), Alfred Finnbogason (Augsburg), Björn Bergmann Sigurdarson (Rosztov), Jón Dadi Bödvarsson (Reading)

Panama: Itt vagyunk, élvezzük ki

Román Torres a kijutás utáni ünnepléskor Fotó: Rodrigo ARANGUA / AFP

A közép-amerikai ország csapata ezt megelőzően tízszer próbált kijutni a világbajnokságra, mindegyik kísérlet kudarcba fulladt. Most nagy lehetőséghez jutottak a vébéről 1986 óta először lemaradó amerikai válogatott szenvedésével, és a selejtező utolsó fordulójában, Román Torres 88. percben szerzett góljával legyőzték Costa Ricát, amivel megszerezték a csoport harmadik, még egyenes kijutást érő helyét. Az USA is megtette a magáét: a mindent eldöntő meccsén kikapott a tök utolsó Trinidadtól, így egy ponttal lemaradt a pótselejtezőről is.

Hernán Darío Gómez Panama szövetségi kapitánya 2014 óta, a 62 éves kolumbiai szakember hazája válogatottja (1998) és Ecuador (2002) után már a harmadik csapattal jutott ki a világbajnokságra.

Kolumbiát 2010-2011 között ismét irányította, de lemondott, miután rátámadt egy bárban az őt provokáló nőre.

Mostani együttesével ultra-defenzív focit játszat, öt védővel és négy középpályással, mindössze egy támadóval állnak ki általában, ráadásul jó mélyen védekeznek. A már említett védő, Román Torres lesz a vébé legsúlyosabb játékosa a maga 99 kilogrammjával.

Ha mégis lesz lehetősége támadni Panamának, akkor az ország történetének két legeredményesebb gólvágója is a keretben van: Lius Tejada 36 éves, Blas Pérez pedig nála is idősebb egy évvel. Ők mindketten 43 találatnál járnak eddig nemzeti színekben.

A panamaiak tisztelik és elismerik azt a munkát, amit a válogatott végez. Számomra is olyan érzés lesz a vb, mint az első alkalommal, izgatottan várom. A szurkolóinknak azt tanácsolom: élvezzék a helyzetet, hogy a legjobbak között vagyunk. Sokat kell még tanulni, örüljünk, hogy megvan rá a lehetőségünk

mondta a kolumbiai edző.

Ők a G csoportba kerültek, bekezdenek az utóbbi években mindig favoritnak kikiáltott, de eredményt eddig nem nagyon szállító belgákkal, majd Anglia következik, a csoportban zárásként pedig Tunézia. A több MLS-játékosra (köztük a Honvéd korábbi középpályása, Anibal Godoy, akiről ITT bővebben is írtunk) építő Panama a csoport egyértelműen leggyengébb csapata (ráadásul a felkészülési hajrában megsérült az alapember Alberto Quintero, kihagyja a vb-t), de az is biztos, hogy így is minden pillanatát élvezni fogják a világbajnokságnak.

A panamai keret

kapusok: José Calderón (Chorrillo FC), Jaime Penedo (Dinamo Bucuresti), Alex Rodríguez (San Francisco FC)

hátvédek: Felipe Baloy (CSD Municipal), Harold Cummings (San Jose Earthquakes), Eric Davis (DAC Dunaszerdahely), Fidel Escobar (New York Red Bulls), Adolfo Machado (Houston Dynamo), Michael Murillo (New York Red Bulls), Luis Ovalle (CD Olimpia), Roman Torres (Seattle Sounders)

középpályások: Edgar Barcenas (Cafetaleros de Tapachula), Armando Cooper (Club Universidad de Chile), Anibal Godoy (San Jose Earthquakes), Gabriel Gomez (Bucaramanga), Valentin Pimentel (Plaza Amador), Ricardo Avila (Gent II), Jose Luis Rodriguez (KAA Gent)

támadók: Abdiel Arroyo (LD Alajuelense), Ismael Diaz (Deportivo La Coruna), Blas Perez (CSD Municipal), Luis Tejada (Sports Boys), Gabriel Torres (CD Huachipato)

Nyitókép: Haraldur Gudjonsson / AFP

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik