Izland: Jöhet bárki
Szerencsések vagyunk, hogy láthatjuk az izlandi foci felemelkedését, a 2016-os Európa-bajnokság után ugyanis újabb nagy tornán lesznek ott. A valamivel több mint 330 ezres lakosú ország ebben a tekintetben a legkisebb, amely valaha kijutott a világbajnokságra.
Az Eb-n is először jártak, a magyarok mögött a második helyen jutottak tovább a csoportjukból (mi 1-1-et játszottunk velük), a tizenhat között pedig nagy meglepetést okozva kiejtették az angolokat – a negyeddöntőben a házigazda franciák ellen szaladtak bele egy 5-2-es vereségbe.
A sorsolás nem igazán kedvezett nekik, bekerültek ugyanis a torna halálcsoportjába.
- A 2014-ben ezüstérmes Argentínával kezdenek,
- majd az elmúlt két évben, a német Gernot Rohr szövetségi kapitány irányításával óriásit fejlődő Nigéria következik,
- a csoportkört pedig Horvátország ellen zárják, tőlük a selejtezőben 2-0-ra kikaptak idegenben, otthon viszont nyertek 1-0-ra.
Ugyan Lars Lagerbäck már nem tagja az izlandi szakmai stábnak, a korábban maga is futballozó és fogorvosként is praktizáló Heimir Hallgrímsson maradt, ő már 2011 óta dolgozik a válogatott mellett. Az 50 éves szakember az alapfelállást 4-5-1-re módosította, a játék pedig a betonkemény védekezésből indított kontratámadásokra épül. Aron Gunnarson (aki még kézzel is tud gólhelyzetet kialakítani, olyan bedobásai vannak) és a legszabadabb szerepkörben játszó Gylfi Sigurdsson lesz a két kulcsjátékos, de Jóhann Berg Gudmundsson is sokat segíthet nekik. A 27 éves jobb oldali középpályásnak kifejezetten jó szezonja volt az Európa Liga-selejtezőt érő helyen záró Burnley-ben, és nem csak a gólpasszokban jeleskedett (nyolct osztott ki a Premier League-ben), védekezni is tud.
Nehéz torna lesz, de a célunk a továbbjutás. Ha ez összejön, akkor már jöhet bárki, nem félünk majd senkitől. Meg kell előznünk az argentin, a horvát és a nigériai csapatból kettőt a nyolcaddöntőhöz, márpedig náluk nem nagyon van erősebb válogatott a mezőnyben
– mondta a végleges keret bemutatásakor a szövetségi kapitány.
Bár a torna legerősebb négyesében szerepelnek, mégis reális esélyük van a továbbjutásra. Évek óta együtt játszik a keret magja, és ismerve a skandináv focicsapatokat, az erőnléttel sem lesznek gondok. Közhely, de az ő esetükben tényleg az a legfontosabb, hogy hiba nélkül lehozzák a csoportmeccseiket.
Panama: Itt vagyunk, élvezzük ki
A közép-amerikai ország csapata ezt megelőzően tízszer próbált kijutni a világbajnokságra, mindegyik kísérlet kudarcba fulladt. Most nagy lehetőséghez jutottak a vébéről 1986 óta először lemaradó amerikai válogatott szenvedésével, és a selejtező utolsó fordulójában, Román Torres 88. percben szerzett góljával legyőzték Costa Ricát, amivel megszerezték a csoport harmadik, még egyenes kijutást érő helyét. Az USA is megtette a magáét: a mindent eldöntő meccsén kikapott a tök utolsó Trinidadtól, így egy ponttal lemaradt a pótselejtezőről is.
Kolumbiát 2010-2011 között ismét irányította, de lemondott, miután rátámadt egy bárban az őt provokáló nőre.
Mostani együttesével ultra-defenzív focit játszat, öt védővel és négy középpályással, mindössze egy támadóval állnak ki általában, ráadásul jó mélyen védekeznek. A már említett védő, Román Torres lesz a vébé legsúlyosabb játékosa a maga 99 kilogrammjával.
Ha mégis lesz lehetősége támadni Panamának, akkor az ország történetének két legeredményesebb gólvágója is a keretben van: Lius Tejada 36 éves, Blas Pérez pedig nála is idősebb egy évvel. Ők mindketten 43 találatnál járnak eddig nemzeti színekben.
A panamaiak tisztelik és elismerik azt a munkát, amit a válogatott végez. Számomra is olyan érzés lesz a vb, mint az első alkalommal, izgatottan várom. A szurkolóinknak azt tanácsolom: élvezzék a helyzetet, hogy a legjobbak között vagyunk. Sokat kell még tanulni, örüljünk, hogy megvan rá a lehetőségünk
– mondta a kolumbiai edző.
Ők a G csoportba kerültek, bekezdenek az utóbbi években mindig favoritnak kikiáltott, de eredményt eddig nem nagyon szállító belgákkal, majd Anglia következik, a csoportban zárásként pedig Tunézia. A több MLS-játékosra (köztük a Honvéd korábbi középpályása, Anibal Godoy, akiről ITT bővebben is írtunk) építő Panama a csoport egyértelműen leggyengébb csapata (ráadásul a felkészülési hajrában megsérült az alapember Alberto Quintero, kihagyja a vb-t), de az is biztos, hogy így is minden pillanatát élvezni fogják a világbajnokságnak.
Nyitókép: Haraldur Gudjonsson / AFP