Hírek

Bemutatjuk az első csoportkör álomcsapatát

Véget ért az oroszországi világbajnokság első csoportköre, mi pedig összeszedtük, kik nyújtották a leginkább meggyőző teljesítményt a játékosok közül. Ki is jött egy kezdőre való, íme!

Guillermo Ochoa (Mexikó)

Négy éve a brazilok ellen szintén fogott, mint a festék, most pedig a németeket nullázta az F-csoport nyitómeccsén a moszkvai Luzsnyiki Stadionban. Bravúrja is akadt – Kroos szabadrúgását például kevesen tolták volna a lécre –, de a kötelezőket is remekül hozta, még egy-két beadást is sikeresen húzott le, pedig az aztán igazán nem a műfaja. Valódi tornakapus, és ha formában marad, Mexikó 1986 után újra túlléphet a nyolcaddöntőn.

Cseréje: a koreai Hjun-vo Cso, aki harmadik számú kapusból lett kezdő, hogy egy büntető kivételével kivédje a svédek szemét az ázsiaiak első meccsén.

Guillermo Ochoa
Fotó: Zhong zhenbin / Imaginechina / AFP

Kieran Trippier (Anglia)

Egyetlen játékos sem alakított ki több helyzetet az első csoportkörben, mint az angolok jobboldali szárnyvédője. Trippier hozta, amit tud: védekezésben stabil volt, felszántotta a vonal melletti területet, rakkolt, szerelt, és közben jobbnál jobb szögleteket, valamint szabadrúgásokat lövöldözött középre. Kane utolsó perces gólja előtt is ő volt az, aki tűpontosan középre tekert.

Cseréje: Nacho, aki bombagóllal próbálta elfeledtetni a spanyolok szurkolókkal Carvajal sérülését.

Kieran Trippier
Fotó: Philippe Desmazes/AFP

Diego Godin (Uruguay)


Bár Uruguay lényegében végig támadta az Egyiptom elleni meccset, Godin szépen csendben mégis össze tudott gyűjteni a neve mellé négy szerelést és ugyanennyi labdaszerzést. Ha kellett letámadott, ha kellett, olvasta a játékot, a párharcait pedig magétól értetődő természetességgel nyerte meg. Egyértelműen posztja egyik legjobbja a világon, és ez a vb-n is észrevehető.

Cseréje: Andreas Granqvist, aki hiába lesz lassan ezeréves, még mindig a kőkemény svéd bekksor vezére, ráadásul győztes góllal indította a tornát.

Diego Godin
Fotó: Jorge Guerrero/AFP

José-Maria Giménez (Uruguay)

Nincs kettő négy nélkül és nincs Godin Giménez nélkül. A dél-amerikai kettős az Atlético Madridban is pont olyan áthatolhatatlan falat képez a kapu előtt, mint a válogatottban, a bemutatót pedig ezúttal Egyiptom ellen is megcsodálhattuk. Giménez a győztes gólja mellé összeszedett nyolc tisztázást, négy szerelést és kilenc labdaszerzést is – közel tökéletesre játszott.

Cseréje: Ragnar Sigurdsson, aki az izlandi védelem szívét irányítva ezúttal Messit és az argentin sztárokat radírozta le egy nagy tornán.

José-Maria Giménez
Fotó: Anne-Christine Poujoulat / AFP

Alekszandar Kolarov (Szerbia)


Nem csupán pazar szabadrúgásgólt tekert Costa Rica ellen, de arra is volt gondja, hogy kapitányként egyben tartsa a szerb öltözőt a vb-rajtig. Pedig nem sokan fogadtak volna rá: amikor Mladen Krsztajics egyik első intézkedéseként neki adta a karszalagot Braniszlav Ivanovics helyett, a legtöbben azt jósolták, rövid úton kitör a balhé. Nem így lett, a két veterán játékos együtt sarabolta végig a nyitómeccset a védelem két szélén, kiváló formában és nagy egyetértésben.

Cseréje: Jordi Alba, akit Hierro a portugálok elleni meccs egy pontján baloldali támadóba tolt fel, de egyébként is, a lehengerlő spanyol támadójáték egyik legfontosabb szereplője volt a rangadón.

Valon Behrami (Svájc)


Ezerszer leírták már, de ő ezeregyedszerre is bizonyította: ha hentesmunka akad a középpályán, arra kevés ember alkalmas rá jobban a nemzetközi mezőnyből. Ezúttal Neymart vette le a pályáról, 71 perc alatt négy szabálytalanságot, öt szerelést és két labdaszerzést bemutatva.

Cseréje: Luka Modric, aki kevésbé labdaszerző, ellenben zseniálisan mozgatta a horvát csapatot a halovány Nigéria ellen simán behúzott mérkőzésen.

Valon Behrami
Fotó: Fabrice Coffrini / AFP

Hirving Lozano (Mexikó)

Nem pusztán győztes gólt lőtt a címvédő németek ellen, de a támadójáték szinte minden elemében kiemelkedőt nyújtott. Remekül használta ki gyorsaságát, volt négy sikeres csele, háromszor hozta helyzetbe valamelyik társát, és a gólján kívül volt még egy kapura lövése is. Ha képes jobb döntéseket hozni a támadó harmadban, és higgadtabban viszi végig a kontrákat, Mexikó akár ki is filézhette volna Németországot.

Cseréje: Carlos Vela, aki egyrészt kvázi emberfogással radírozta le a pályáról Kroost, másrészt amíg a pályán volt, addig rendületlenül cipelte fel a labdákat a mexikóiak kontráihoz is. Csak azért nem került a csapatba, mert nem bírta végig a meccset.

Hirving Lozano
Fotó: Zhong zhenbin / Imaginechina / AFP

Isco Alarcón (Spanyolország)

A Lopeteguitől kapott szabad szerepkört Hierro is meghagyta neki a pályán, Isco pedig nem volt hálátlan a portugálok elleni meccsen. Mindig megjátszható volt, rengetegszer kúszott be a portugál védekezés vonalai közé, háromszor felrúgták, kétszer kapura lőtt, háromszor a társait hozta helyzetbe. 94 (!) darab passza volt a meccsen, ezek közül öt híján mindegyik a helyére ment.

Cseréje: Alekszandr Golovin, aki két gólpasszal és egy góllal jelezte a nyitómeccsen, szívesen igazolna Nyugat-Európába. Csak azért nem rá esett a választás, mert Szaúd-Arábiánál haloványabb ellenfél kevés akad a mezőnyben.

Philippe Coutinho (Brazília)


Bombagóllal nyitott, majd a második félidőre kissé elszürkült, de a vb további történései szempontjából alighanem kulcsfontosságú, hogy bizonyította: Tite kapitány a középpályán is simán hasznát tudja venni a játékának. Még Neymarnál is többet vállalt, volt kulcspassza, négy lövése, és a visszatámadásokban is jókora szerepet vállalt. Ha ő jól játszik, akkor a brazilok is könnyebben nyerik a meccseiket.

Cseréje: David Silva, aki valósággal kivirult Lopetegui kapitánysága alatt a spanyol válogatottban, de Hierro első meccse bizonyította azt is, hogy képességei korántsem edzőfüggők.

Philippe Coutinho
Fotó: Andres Pina/Photosport/AFP

Cristiano Ronaldo (Portugália)

Nem egyszerűen a mesterhármasa miatt – bár nyilván ez sem mellékes – van itt a helye, hanem azért is, mert elképesztően komplex teljesítményt nyújtott a spanyolok elleni meccsen. Ha kellett, fejpárbajokat nyert, ha kellett, visszalépett a középpályára osztogatni, cselezett, megtartotta a labdákat, váltogatta a szerepkörét és a helyét a pályán. Évek óta nem játszott ennyire sokoldalúan, abszolút nem csak a gólokban volt mérhető a hatása a portugál válogatott játékára. Az első csoportkör legjobbja.

Cseréje: Diego Costa, aki ugyanazon a meccsen brillírozott, mint ő, igaz, „csak” két gólt tett fel a táblára. Az első találata azzal együtt volt igazi mestermunka, hogy előtte jó eséllyel szabálytalankodott Pepével szemben.

Cristiano Ronaldo
Fotó: Zhong zhenbin /Imaginechina / AFP

Harry Kane (Anglia)

Gary Lineker óta az első angol, aki képes volt két gólt is szerezni egy vb-meccsen, és a valaha volt első, aki ezzel a 90. percet követően volt képes még a rendes játékidőben megnyerni egy meccset a válogatottnak a vb-n. Mezőnyben nem volt hibátlan, de a kapu előtt könyörtelen üzemmódban dolgozott – a második találatát nagyon kevesen tették volna el úgy, abban a szituációban is annyira pontosan oda, ahová ő –, a pontrúgások alkalmával pedig tarthatatlannak bizonyult a tunéziaiak számára.

Cseréje: Romelu Lukaku, aki két, rá tökéletesen jellemző gólt vágott a sokáig szimpatikusan küzdő Panamának. Egyet fejjel, egyet pedig a védőjét lefutva, elegánsan, ballal emelve szerzett. Ha Tunézia ellen sem áll le és/vagy a belgák sokáig jutnak a vb-n, akár a gólkirályi címért is versenyt futhat a tornán.

Harry Kane
Fotó: Andreas Gebert/dpa/ AFP

Kiemelt kép: Besenyei Violetta

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik