Formation of Hungary's national football team prior to the 1954 FIFA World Cup final against Germany: Ferenc Puskas, Gyula Grosics, Gyula Lorant, Nandor Hidegkuti, Jozsef Bozsik, Jozsef Zakarias, Mihaly Lantos, Jenö Buzanski, Mihaly Toth, Sandor Kocsis and Zoltan Czibor.

Aranyossy Áron

újságíró. 2018. 06. 04. 08:19

Jóllehet a magyar válogatott nem jutott ki a 2018-as világbajnokságra, a korábbi éveinkben azonban – nem árulunk el nagy titkot – nem csak kint volt, hanem komoly rekordokat állított föl. Talán kevésbé közismert tény, hogy ezek közül akad nem egy olyan csúcs, amely az aranycsapat nevéhez fűződik, s még ma is él. Összeszedtük, milyen rekordokért drukkolhatunk, hogy ne dőljenek meg Oroszországban.

Aranycsapat

Nem hiába vagyunk nagyon büszkék a magyar válogatott történetének legjobb csapatára. A legendás Aranycsapat teljesítménye egszerűen fenomenális. Puskás Ferencék tartják a legjobb gólkülönbség, a legtöbb szerzett gól és a meccsenkénti gólátlag csúcsát is. Az 1954-es vébén nem kevesebb, mint 27 találatot jegyzett Magyarország, s ezalatt mindössze tizet kapott. Ebből aztán nem nehéz kiszámolni, hogy plusz 17 volt a gólkülönbsége az Aranycsapatnak.

Döbbenetes rekord, de az 1954-es magyar válogatott az egyetlen, amely egymást követő két mérkőzésen legalább nyolc gólt rúgott. Az első fordulóban Dél-Koreát 9-0-val, a következő csoportmérkőzésen pedig az NSZK-t 8-3-mal intézte el minden idők egyik legjobb csapata.

A legnagyobb különbségű győzelem egyébként a fenti, korea elleni siker, holtversenyben Jugoszlávia 9-0-ra nyert meccsével a Kongói Demokratikus Köztársasággal szemben, valamint az 1982-es magyar csapattal, amely Salvador ellen 10-1-re győzött. Legutóbbi eredmény egyébként a legtöbb rúgott gól is, melyet egy válogatott egy mérkőzésen lőtt.

Kocsis Sándor

A legendás csatár nem csak klubjaiban ontotta magából a gólokat, hanem a válogatottban is kitett magáért. Az 1954-es világbajnokságon 11 találattal lett a torna gólkirálya, ám nem ez a csúcs, amely ma is él. Kocsis a mai napig az egyetlen labdarúgó, aki négy egymást követő világbajnoki mérkőzésen duplázni tudott.

Olyan futballista viszont akadt már, aki egy vébé alatt négy mérkőzésen is duplázott: a francia Just Fontaine 1958-ban, a brazil Ronaldo 1998-ban és 2006-ban is, Miroslav Klose pedig 2002-ben és 2010-ben tudta megismételni a frenetikus góltermelést. Egymás után azonban csak a magyar ikonnak sikerült eddig.

Dangerous action in front of Germany's goal: goalkeeper Toni Turek (l) runs towards Hungarian striker Sandor Kocsis (c), to the right runner Horst Eckel. The German national football team beats Hungary 3:2 in the 1954 FIFA World Cup final at Bern's Wankdorf stadium in front of 60.000 spectators on the 4th of Julyin 1954 and wins the title for the first time.
Kocsis Sándor helyzete az 1954-es világbajnokság döntőjében Fotó: DPA

Kocsis egyébként Gerd Müller mellett az egyetlen, aki két egymást követő találkozón mesterhármast tudott lőni.

Kiss László

Az 1982-ben kiutazó Vasas-csatár még nem is tudta, hogy egyetlen világbajnokságon két olyan csúcsot fog felállítani, amit 36 évvel később sem döntött még meg senki. A magyar válogatott első csoportmérkőzését Salvador ellen vívta és meglehetősen hamar kiderült, tükörsimán nyeri majd a találkozót. A 23. percben már 3-0-ra vezetettek a mieink, a második félidőből pedig csak tíz perc telt el, amikor pályára lépett csereként Kiss László. Ekkor 5-0 állt az eredményjelzőn.

Kiss azonban kihasználta az alkalmat és mesterhármast lőtt, nem is akárhogy: a magyar csatár a 69., a 72. és a 76. percben talált a kapuba, ezzel minden idők leggyorsabb triplázójává vált a torna történetében. A nyolc perc alatt lőtt három találat a legtöbb, amelyet csere lőtt világbajnokságon.

Az MLSZ TV-nek hála az egész Salvador elleni, 10-1-s sikert hozó találkozó megtekinthető. Kiss László becserélése 56:45-től látható a felvételen.

Magyarország, a legizgalmasabb

Érdekes tény, hogy főként az Aranycsapatnak köszönhetően, de a világbajnokságok összességét tekintve Magyarországé a legjobb gólátlag. Minden meccsünket egybe vetve 2,72-s átlagunk van, vagyis csaknem három gól esett találkozónként. Második helyen Brazília áll, harmadik helyen pedig Németország.

A legizgalmasabb csapatok

1. Magyarország (32 mérkőzésen 87 gól) – 2,72 gólátlag
2. Brazília (97 mérkőzésen 210 gól) – 2,16 gólátlag
3. Németország (99 mérkőzésen 206 gól) – 2,08 gólátlag

Ahogyan az a fenti rekordokból is kitűnik, a magyar labdarúgásnak bár nem túl erős a csapata jelenleg, a múltban olyan dolgokat vittek véghez focistáink, amikre csak különleges labdarúgók képesek. Azt képtelenség megjósolni, melyik rekord foroghat veszélyben és melyik marad majd meg még hosszú évekig számunkra, minden esetre ezekre a számokra talán érdemes odafigyelni a nyári vébén is.

Végezetül pedig íme azon labdarúgók listája, akik valamennyi mérkőzésükön betaláltak, köztük két magyar játékossal:

• Sárosi György (1938): négy meccsen öt gól
  • Bene Ferenc (1966): négy meccsen négy gól