Hírek

Ezek a fiatal játékosok fogják megrengetni a világot a focivébén

Ha labdarúgó-világbajnokság, akkor berobbanó fiatalok – alighanem Oroszországban sem lesz ez másképp. Összegyűjtöttünk tíz 23 év alatti focistát, akikre érdemes lesz odafigyelni a tornán. Vannak már jól ismert nevek a listánkon, de olyanok is, akik életük legnagyobb dobása előtt állnak.

Alekszej Mirancsuk (orosz, csatár)

Fotó: Mike Kireev/NurPhoto via Getty Images

A Lokomotiv Moszkva csatára még csak 22 éves, de már 147 mérkőzés van a lábában az első csapatban. Fiatal kora ellenére a Lokomotiv egyik húzóembere, a bajnoki szezonban 30 mérkőzésen hét gólt és három gólpasszt jegyzett, az egyik legjobbja volt a bajnoki címet szerző moszkvaiaknak.

2015-ben mutatkozott be a válogatottban, eddig 16 mérkőzésen játszott és már van négy gólja. Ezek mindegyikét barátságos meccseken szerezte, betalált a fehéroroszok, a belgák, a dél-koreaiak és a spanyolok ellen is, utóbbiaknak elég szép gólt vágott. Amikor eredményes volt, akkor Oroszország még nem kapott ki.

Az orosz válogatott összességében kicsit színtelen-szagtalan, pont az olyan játékosokra van szüksége a házigazdának, mint amilyen Mirancsuk is.

Joshua Kimmich (német, védő)

Fotó: Jean Catuffe/Getty Images

A 23 éves jobboldali bekk nem csak hazája, hanem az egyetemes labdarúgás egyik legnagyobb tehetsége az elmúlt években. Bár Stuttgartban nevelkedett, majd a Lipcsében mutatkozott be a felnőttek között, a Bayern Münchenben ismertük meg őt igazán, ahol elég hamar kihagyhatatlan játékos lett, már az első szezonjában jutott neki 36 mérkőzés. Hihetetlenül precíz védő, aki támadásban is rendkívül hasznos, klubcsapatában 6 gólt és 13 gólpasszt jegyzett a szezonban.

Sokan a már visszavonult Philipp Lahm utódját látják benne és ebben van is valami. Kimmich vezéregyéniségét is megcsillantotta tavaly, amikor az előre lesajnált, rendkívül fiatal német válogatottat egyik legjobbja volt a Konföderációs Kupa-győzelem alkalmával. Megkérdőjelezhetetlen helye van már most a címvédő kezdő tizenegyében.

José María Gímenez (uruguayi, védő)

Fotó: Chung Sung-Jun/Getty Images

Tudhat valamit az a játékos, aki Európa legrettegettebb védelmének egyik oszlopos tagja. Márpedig a 23 éves uruguayi hátvéd karrierjét szépen felépítette Diego Simeone az Atlético Madridnál, ráadásul pont honfitársától, az elmúlt évek egyik, ha nem a legjobb védőjátékosától, Diego Godíntól tanulhat testközelből. Ők alkotják az uruguayi válogatott belső párosát a hátsó alakzatban.

Gímenez erőssége a kőkemény védekezése mellett a fejjátéka: a saját kapuja előtt rendre tisztázni szokott, míg a túloldalon annak ellenére is veszélyesek a bólintásai, hogy gólt keveset szerez. Van már egyébként vébétapasztalata is, 2014-ben három meccsen lépett pályára Brazíliában. Ő helyettesítette a megsérült csapatkapitányt, Diego Luganót. 19 évesen.

Kylian Mbappé (francia, csatár)

Fotó: Aurelien Meunier/Getty Images

Az eszeveszettül gyors, most 19 éves játékos nevét nem csak egyedi hangzása miatt tanultuk meg, hanem mert a Monacóban úgy rugdosta a gólokat, mintha nem lenne holnap. Bajnoki címhez segítette a hercegségbeli csapatot, amellyel ráadásul hatalmas meglepetésre elődöntőig menetelt a Bajnokok Ligájában.

A nyáron aztán átigazolt a rivális PSG-be (kölcsönbe érkezett, de majd 180 millió eurót fizetnek ki érte), amivel minden idők legdrágább tinédzsere lett. 44 meccsen 21 gólt szerzett, volt 11 gólpassza, a párizsiakkal megnyerte a bajnokságot, a Francia Kupát és a Ligakupát is.

A francia válogatott a torna egyik nagy esélyese, tele vannak hatalmas tehetségekkel, de Mbappé még közülük is kiemelkedik. Egy olyan csatár, aki nem csak gólt tud szerezni, de a többiek számára is meg tudja teremteni a lehetőséget. Pont őrá van szüksége a francia válogatottnak, ha sikereket akar elérni.

Marcus Rashford (angol, támadó)

Fotó: AMA/Getty Images

Van, ki e fiút nem ismeri? A még mindig csak 20 éves angol csatár volt az, aki 2016 elején robbant be a köztudatba azzal, hogy fontos meccseken szórta a gólokat a Manchester Unitedben. Azóta is az angol labdarúgás egyik nagy ígéretének tartják, más kérdés, hogy klubjában José Mourinho többször is csereként számít csak rá, hiába könyörög neki fél Anglia, hogy játszassa többet.

Ronaldót és Messit is túlszárnyalja a United csodagyereke
Elképesztő statisztikákkal rendelkezik Marcus Rashford.

Ebben a szezonban lőtt gólt a Premier League-ben, az angol kupákban és a Bajnokok Ligája főtábláján is, voltak gólpasszai, úgyhogy nem lehet azzal vádolni, hogy nem élne a neki szánt lehetőséggel. A statisztikai mutatók mellett sokszor a helyezkedésével képes területeket nyitni csapattársainak. Gareth Southgate is számol vele a válogatottban, amolyan jolly jokerként, hol a kezdőben, hol a kispadon dobja be a játékost.

Giovani Lo Celso (argentin, középpályás)

Fotó: Danehouse/Getty Images

A 22 éves játékost 2016 nyarán igazolta le a PSG az argentin Rosario Centraltól, majd fél évig még maradt korábbi csapatánál kölcsönben, 2017 elején csatlakozott csak a párizsiakhoz. Bár nagy reményeket fűztek hozzá, mindössze 80 játékperc jutott neki tavasszal, ami mindennek nevezhető, csak biztatónak nem. Egyik posztriválisát aztán kölcsönadta a Paris Saint-Germain, majd Thiago Motta sérült meg, így elérkezett Lo Celso ideje: aki ezt szépen kihasználta.

Lo Celsót szépen, komótosan építette fel a PSG, de ez az ő esetében bevált, az egyik üde színfoltja volt a francia élvonalnak a középső középpályás. Bár nem egy termetes játékos, elég nehéz átjátszani, ügyes labdaszerző, emellett rendkívül labdabiztos: ha kell, ő maga lódul meg és cselez, de a rövid és hosszú passzai is élményszámba mennek, nem mellesleg 90 százalékban pontosak.

Bár az argentin válogatottban egyelőre csak négy mérkőzése van, nagyon fontos láncszeme lehet a legutóbbi ezüstérmesnek Oroszországban.

Hirving Lozano (mexikói, szélső)

Fotó: Jean Catuffe/Getty Images

Talán a PSV Eindhovennél sem gondolták, hogy mekkora üzletet kötöttek 2017 nyarán. Ekkor vették meg 8 millió euróért a Pachuca csapatától a most 22 éves Lozano játékjogát. A Chucky becenévre hallgató játékos hazájában már elég ismert volt, a debütáló meccsén 2014-ben például öt perccel a becserélése után győztes gólt szerzett, volt bajnok, a térség BL-jét is megnyerte a Pachucával, ő volt a sorozat gólkirálya és a legígéretesebb játékosa.

Tavaly aztán eljött a váltás ideje, sztárklubok álltak sorban érte, Juan Carlos Osorio, a mexikói válogatott szövetségi kapitánya azonban addig duruzsolt a Pachuca vezetőinek fülébe, hogy végül hallgattak rá és Hollandiába, a PSV-be adták el. Ott aztán első szezonjában 17 gólt szerzett, adott 8 gólpasszt, ő határozta meg leginkább az eindhoveniek játékát, végül megnyerték a bajnokságot.

Mint a fentebbi példa is mutatja, a rendkívül gyors mexikói játékos élvezi a szövetségi kapitány bizalmát, és meg is hálálja azt: eddigi 25 válogatott fellépésén 7-szer volt eredményes. Kell is egy bombaformában lévő húzóember Mexikónak, mert nagyon kemény csoportba kerültek: Németország, Svédország és Dél-Korea lesz az ellenfelük.

Timo Werner (német, támadó)

Fotó: TF-Images/TF-Images via Getty Images

Kicsit támadókkal teli a listánk, de hát mit lehet tenni, ők mindig jobban előtérben vannak. A lipcsei Werner ráadásul élete nagy lehetősége előtt áll: a világ legnagyobb klubjai akarják őt leigazolni, egy jól sikerült világbajnokság után nincs, ami megállítsa abban, hogy egy sztárcsapatban folytassa.

A stuttgarti nevelésű játékos a német foci jó szokásához híven már 22 évesen komoly Bundesliga-tapasztalattal rendelkezik, eddig összesen 153 mérkőzést játszott le a német élvonalban. 2016 nyarán érkezett az akkor feljutó Lipcséhez, az első szezonjában 21 góllal segítette bajnoki ezüsthöz Gulácsi Péter csapatát. A mostani idénye visszafogottabb volt, ahogy az egész együttesnek, de 13 találatot azért így is összegereblyézett a Bundesligában, de lőtt gólokat a Bajnokok Ligájában és az Európa Ligában is.

Werner végigjárta az összes korosztályos német csapatot és mindenhol lőtte a gólokat, borítékolható volt, hogy a felnőttcsapatba is eljut. 2017 márciusában debütált Joachim Löw válogatottjában, azóta 12 mérkőzést játszott, ezeken 7 gólt szerzett. Tavaly ő volt a Konföderációs Kupa gólkirálya.

Marco Asensio (spanyol, támadó)

Fotó: Quality Sport Images/Getty Images

A 22 éves játékos szép csendben kulcsszereplő lett a Bajnokok Ligáját zsinórban harmadszor is megnyerő Real Madridban. A mostani igazán kitűnő éve volt, szerzett összesen 11 gólt (köztük olyan fontosságúakat, mint a Bayern München elleni BL-elődöntő első meccsének győztes találata), hét gólpasszt is betett a közösbe, sokan egy leendő aranylabdást látnak benne és klubja is sorra utasítja el a 100-150 millió eurós ajánlatokat, amik érte érkeznek.

Julen Loptegeui szövetségi kapitány sem hagyta ki az utazó keretből és miért is tenné? Nem egyszer bizonyította már, hogy a fontos pillanatokban nem remeg meg, épp ellenkezőleg, akkor él igazán, márpedig minden edző ilyen játékosról álmodik. A spanyol válogatott legfiatalabb tagjaként (1996 januárjában született) utazik Oroszországba, de már el lehet mondani róla: kihagyhatatlan a spanyol keretből.

Gabriel Jesús (brazil, csatár)

Fotó: Matthias Hangst/Bongarts/Getty Images

A Palmeirastól igazolt 21 éves játékos úgy robbant be a Manchester City első csapatába, hogy abba beleremegett Anglia. Egy sérülés aztán visszavetette kissé, de így is rúgott hét gólt első félszezonjában, hogy aztán a másodikban 17-ig jusson 42 meccsen. Ami igazán az erőssége, hogy hihetetlenül kíméletlen a tizenhatoson belülről, gyakorlatilag csak a kapu előteréből szerez gólokat – de mint láthatjuk, azért távolról sem ügyetlen:

2014-ben Fred egész Brazíliával képes volt megutáltatni magát a hazai rendezésű világbajnokságon, a csatár rossz játéka olyan felháborodást váltott ki az emberekből, hogy a focista inkább visszavonult a válogatottságtól a torna után. Most meg ott van nekik Gabriel Jesús, akiben egy vérbeli brazil csatár minden erénye megvan: gyors, technikailag nagyon képzett, gólerős és közben bármikor képes bámulatos megmozdulásokra.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik